Franciaország;népszerűség;Macron-effektus;

Fotó: Reuters/Francois Lenoir

- Macron újabb győzelemre tör

Tovább tart a Macron-effektus, és a közvélemény-kutatások szerint az új francia elnök népszerűsége kihat pártjáéra, a République En Marche!-ra (LREM) is.

Április elején alakult politikai erő, amelyet magyarra „Előre a Köztársaságért”-ra fordíthatnánk, abszolút többséget szerez a kétfordulós parlamenti választáson, amelynek első körét két hét múlva rendezik meg. Az Elabe iroda felmérése a párt eddigi legnagyobb előnyét mutatta ki: 33 százalékot szerezhet, a konzervatív Republikánusok 20-at, Marine Le Pen Nemzeti Frontja (FN) pedig 19-et. Ez az iroda első ízben tette közzé a közelgő voksolással kapcsolatos előrejelzését. Az OpinionWay mandátumbecsléssel is próbálkozott. Ez azért rendkívül nehéz feladat, mert az 577 mandátum sorsa egyéni választókörzetben dől el, nagy többségük csak a második körben, így az esetleges visszalépések miatt egy ilyen felmérés nem hozhat pontos eredményt. Az iroda úgy véli, hogy a LREM várható 28 százalékos eredménye elég lesz az abszolút többséghez, mivel 310-330 mandátumra tehet szert. Ez nem kis teljesítmény lenne annál is inkább, mert a 2012-es parlamenti választáson a szocialisták még koalíciós partnereikkel sem tudtak ekkora fölényre szert tenni.

A megkérdezettek ötven százaléka reményét fejezte ki, hogy az államfő többségre tesz majd szert a törvényhozásban. Ha az előrejelzések valósnak bizonyulnak – a közvélemény-kutatók igen jó munkát végeztek az elnökválasztás előtt - Macron biztos kézzel, a parlament jelentős támogatásával kormányozhat majd, nem lesz francia szóval élve „cohabitation”, amit azt jelenti: más politikai párt képviselője az elnök, illetve a miniszterelnök. A francia államfő eddigi bel- és külpolitikai lépései is azt mutatják, fiatal kora ellenére minden hájjal megkent, ügyes, taktikus politikus. Kormányát úgy állította össze, hogy abba jobb-, baloldali és centrista politikusokat egyaránt bevont, ezzel a kormány fölé pozícionálta magát. Másrészt a héten a nemzetközi porondon is igazolta, hogy a külföldi vezetők előtt is képes kiállni az ország sorsáért, ez pedig rendkívül fontos honfitársai számára.

Nagy támogatója Jean-Claude Juncker: a francia elnök megerősített abban, hogy az Európai Bizottság szövetségese lesz mindabban, ami Európa javát szolgálja

Közép-Európa számára is fontos üzenete, hogy Jean-Claude Junckerral, az Európai Bizottság elnökével folytatott találkozója során ugyanakkora bért követelt a hazai és a külföldi uniós polgárok számára. Macron egyértelműen a „szociális Európáért” szállt síkra. Mint fogalmazott, ha Európa polgárai nem érik meg az uniós politikát, az a radikálisokat erősíti. A francia elnök a csütörtöki NATO-csúcs margóján Donald Trump amerikai elnökkel tanácskozott, akit arra kért, ne hozzon elhamarkodott döntéseket a klímapolitikában. Trump az amerikai elnökválasztási kampány során nem bizonyult a klímavédelem nagy támogatójának. Elnöksége során pedig bejelentette, hogy felülvizsgálja országának a párizsi klímaegyezménnyel vállalt kötelezettségeit. Macron ezzel kapcsolatban kijelentette, elfogadja ezt, de reményét fejezte ki, hogy az amerikaiak nem tesznek átgondolatlan lépéseket. Macron elnök azt is közölte, őszinte, nyílt tárgyalásokat folytatott az amerikai elnökkel. Mint a L’Express című lap írta, Trump azt is állította, Macronnak szurkolt az államfőválasztáson. Mindezt a tőle megszokott, felettébb egyszerű szavakkal hozta a francia vezető tudomására („You were my guy!”). Az amerikai elnök előzetes kijelentéseiből egyébként nem feltétlenül ez kristályosodott ki. Még két nappal az első forduló előtt is azt mondta, hogy nem is lenne baj, ha Marine Le Pen nyerne a bevándorlásról alkotott nézetei miatt.

Befejeződött a kárfelmérés a Tolna megyei Ős-Sárvíz természetvédelmi területen, ahol április végén került sor egy illegális terepautó-versenyre.