választás;EU;Nagy-Britannia;tárgyalások;Brexit;

FOTÓ: REUTERS/Toby Melville

- Nem halogatják a Brexit-tárgyalásokat

A június 8-án esedékes brit parlamenti választás után tizenegy nappal megkezdődhetnek az érdemi megbeszélések az Európai Unióval London kilépéséről. 

Theresa May miniszterelnök Walesben kampányolt. A tartomány Skóciával és Észak-Írországgal ellentétben a kilépés mellett szavazott a tavaly júniusi referendum során. A konzervatív vezető emlékeztette a választókat, hogy a „tét különösen nagy". Június 8-át követően „az új kormánynak gyorsan kell cselekednie" - tette hozzá -, mert az EU már 19-én meg akarja kezdeni a Brexit-tárgyalásokat.

May szerint a Munkáspárt, összefogva a Liberális Demokratákkal, a walesi Plaid Cymruval és a Skót Nemzeti Párttal, meghiúsíthatja a nép akaratát. A kormányfő úgy érzi, az ellenzék vezére „határozatlan vagy bizonytalan" a Brexittel kapcsolatban, márpedig az EU-val szemben olyan politikusra van szükség, aki „száz százalékig elkötelezett az ügy iránt".

Ezzel magára gondolt. Theresa May korteshadjárata során következetesen egyes szám első személyben beszél, mintha egyedül képviselné az állampolgárok érdekeit. Jeremy Corbyn még így is jobban járt a visszafogott May asszonnyal, mint Boris Johnson külügyminiszterrel, aki egy nappal korábban szokásos kirívó stílusában úgy fogalmazott, hogy az EU vezetői „megeszik reggelire" a munkáspárti vezetőt.

Az elmúlt napokban egyébként egy számjegyűre csökkent a különbség a Konzervatív és a Munkáspárt között. A Survation közvélemény-kutatói szerint a toryk választási programjának nyilvánosságra hozatalát követően öt ponttal, 43 százalékra esett vissza támogatottságuk a Labour 34 százalékával szemben. Akármilyen tapasztalt és óvatos is Theresa May, sikerült magára haragítania az idősebb korosztályt. Kilátásba helyezte, hogy az eddiginél magasabb összeggel kell hozzájárulniuk otthoni szociális gondozásukhoz. Az önkormányzatoknak nem minden esetben lesz módjuk arra, hogy az ellátás költségeinek begyűjtését az érintett halála, ingatlanának értékesítése utánra halasszák el. A brit média gyorsan és hangzatosan „demencia sarcnak" nevezte el a tervet, noha a valóságban nem adókivetésről van szó. A rendkívül negatív fogadtatás miatt a kormánypárt már utalt a terv enyhítésére, de konkrétum nem hangzott el.

A Munkáspárt hétfőn vonzó ígérettel csábította magához a legfiatalabb választókat, illetve az egyetemre készülők szüleit. Kormányra jutása esetén már az eredetileg tervezettnél is korábban, ez év őszétől eltörölné az angliai egyetemek által kivetett tandíjat, melynek felső határa a tanév kezdetétől évi maximum 9250 fontra (3,3 millió forint) emelkedik, vagy emelkedne.

A biztos győzelemre számító Theresa May jó hírt is kapott azért a közvélemény-kutatóktól. A Good Morning Britain aktuális műsor megrendelésére készült felmérés szerint a pártvezetők közül az emberek közel harmada, 31 százaléka költené el szívesen a vacsoráját a kormányfővel, míg csak 19 százalék töltené az estét Corbynnal, 11 százalék Nicola Sturgeon-nel, a skót SNP vezetőjável, végül szerény 4 százalék a kevéssé karizmatikus liberális-demokrata főnök Tim Farron-nal. A megkérdezettek 28 százaléka köszönte, nem kért az illusztris társaságból.

Vlagyimir Putyin orosz elnök Emmanuel Macron francia államfő meghívására május 29-én Versailles-ba látogat - erősítette meg a Kreml hétfőn az Elysée-palota bejelentését.