Vlagyimir Putyin;Emmanuel Macron;

Macron egyik első vendége lesz az orosz elnök FOTÓ: REUTERS/PHILIPPE WOJAZER

- Macron jövő héten fogadja Putyint

Vlagyimir Putyin orosz elnök Emmanuel Macron francia államfő meghívására május 29-én Versailles-ba látogat - erősítette meg a Kreml hétfőn az Elysée-palota bejelentését.

Jövő hétfőn, május 29-én fogadja a versailles-i palotában Emmanuel Macron francia elnök Vlagyimir Putyint – jelentették be tegnap Párizsban. A francia-orosz viszony igen feszült. Macron stábja az elnökválasztási kampány során azzal vádolta Oroszországot, kibertámadások révén be akar avatkozni a voksolás végkimenetelébe. Másfél nappal a választás előtt hackerek közzétették Macron mozgalmának levelezését. Szokatlan volt az is, hogy pár héttel a voksolást megelőzően Putyin hivatalában fogadta a szélsőjobboldali elnökjelöltet, Marine Le Pent.

Három héttel a francia parlamenti választás előtt egyre valószínűbb, hogy Macron a törvényhozásban is többségre tesz szert. Az En Marche! pártot (nemrégiben La République En Marche!-ra keresztelték át), alig több mint egy éve, 2016. április 6-án alapították meg. A nyugati demokráciákban példátlan, hogy egy új tömörülés egyetlen év alatt ennyire népszerűvé váljon. Az En Marche! sikerében kulcsszerepet játszik például az, hogy Franciaországban is érvényesül a győzteshez húzás jelensége. Egy vasárnap közölt felmérés szerint a megkérdezettek 62 százaléka elégedett Macron eddigi ténykedésével. Másrészt az új francia elnök igyekszik elkerülni elődje, Hollande nagy hibáját: határozott vezetőként lép fel, ezért már múlt héten kinevezte miniszterelnöknek a jobboldali Edouard Philippe-t. Fontos szempont a kormány összeállítása is. A kabinetbe jobb-, baloldali és centrista politikusokat is bevett, ezzel a pártok fölé helyezte magát. Ráadásul a kabinetben fele-fele arányban kapnak helyet nők és férfiak, ez pedig a női nem számára fontos üzenet.

Ami a felméréseket illeti, a Harris iroda szerint Macron pártja a június 11-én és 18-án esedékes voksoláson 32 százalékos eredményre tehet szert. A konzervatív Republikánusok csak 18 százalékra lehetnek jók, a szélsőjobboldali Nemzeti Front pedig 19-re. meglepetésre a Munkáserő nevű baloldali radikális tömörülés 16 százalékot kaphat. A szocialisták viszont valóságos Waterloo-t élhetnek át: 6 százalékon állnak.

Mivel kétfordulós választásról van szó, s az 577 mandátum sorsa egyéni körzetekben dől el, ezért nagyon nehéz megjósolni a képviselői helyek számát. Az OpinionWay mégis vállalkozott erre. Az iroda szerint a REM 280-300 képviselőt juttathat a törvényhozásba, vagyis akár képes lehet egyedül kormányozni. Az abszolút többséghez legkevesebb 289 fős többségre kell szert tennie. Egyelőre nehéz megjósolni, hogy akár a konzervatívok, akár a szocialisták hajlandóak lennének koalícióra lépni Macron pártjával.

A DVSC a labdarúgó OTP Bank Liga szezonbeli utolsó fordulója előtt felbontotta a portugál Leonel Pontes vezetőedző szerződését.