Bilincs és mosoly – ezzel a címmel tartott fórumot az Orbán-rezsim politikai indíttatású eljárásairól a Nemzeti Bilincs Egyesület a Budai Liberális Klubban a napokban. Az egyesület három alapítója első kézből szerzett tapasztalatokat a koncepciós eljárásokról: Császy Zsolt, az MNV Zrt volt értékesítési igazgatója, Herényi Károly, az MDF egykori frakcióvezetője és Székely Árpád korábbi moszkvai nagykövet egyaránt győztesen került ki az ellene indított perekből.
A rendszer működéséről és az azzal szembeni hatékony védekezésről szerzett tapasztalatuk hasznos és aktuális tudás lehet a kormányt bírálóknak ma, amikor a demonstrációkról már a tüntetőket is elviszik. Az egyesület alapítói épp ezért arra szerveződtek, hogy segítsenek másokon, akik hasonló eljárások elszenvedői.
Császy Zsolt, az egyesület elnöke „klasszikust” idéz: nem az ítélet a lényeg, hanem az eljárás maga. Azok, akikkel példát akarnak statuálni kárt szenvednek. A családjuk, a barátaik, az egész környezetük megsínyli. Ebből is származik az ötlet, hogy a szerveződéssel segítséget nyújthassanak a sorstársaknak. Az egyesület – jegyzi meg fanyarul Császy – afféle „új POFOSZ” lehet. Csak példaként említi, hogy ha – a Sándor-palota felé festékes palackot hajító, s ezért eső fokon garázdának talált – Gulyás Mártonékat jogerősen is közmunkára ítélik, elmennek és önkéntesen részt vennének a kényszermunkában.
Császyék arra készülnek, hogy a perek anyagait tudományosan is feldolgozzák, szociológiai, jogi igényességgel. A történetírás és a jövő oktatása számára „alapművek” születhetnek így. Az eljárásokkal okozott károk jóvátételét is igénylik, sőt azt szeretnék elérni, hogy a politikai kárpótlásról szóló törvénybe kerüljenek be a jelenlegi rendszer meghurcoltjai is, legyen érvényes rájuk is a rehabilitáció, hiszen egy felmentő ítélet önmagában még nem az.
Mert miközben őket meghurcolták, vezetőszáron mutogatták, egyes pártok haszonélvezői voltak a történteknek. Igaz ez az ellenzéki oldalra is, mert azért a "szocik" sem vitték túlzásba a szolidaritást – jegyzi meg Császy. 2009-től lényegében kettős hatalom volt az országban – mondja –, az ügyészséget informálisan akkor is Polt Péter vezette, és már akkor Orbán Viktor mozgatott igen sok szálat.
Hofi Géza szellemére utal Császy Zsolt: a diktatúra a humor alapanyaga, a dilettánsok életműve.