;

Vlagyimir Putyin;győzelem napja;orosz haderő;

Oroszország  évről évre a májusi Győzelem napi felvonuláson mutatja be új rakétáit, katonai járműveit, „büszkeségeit”. FOTÓ: PRO

- Fegyverkezésre mindig van pénz

A gazdasági nehézségei ellenére a szovjet éra magasságába emelkedett 2016-ban az orosz hadi költségvetés, derül ki a Stockholmi Békekutató Intézet (SIPRI) legújabb jelentéséből.

Oroszország gazdasági nehézségei ellenére évről-évre emeli védelmi büdzséjét. A SIPRI adatai szerint a Szovjetunió 1991. decemberi felbomlása óta Oroszország még soha nem rendelkezett akkora védelmi költségvetéssel, mint 2016-ban. Moszkva az olajválság és a nyugati szankciók által súlyosbított gazdasági nehézségek ellenére tavaly 69,2 milliárd dolláros védelmi költségvetéssel rendelkezett, ami 5,9 százalékos növekedést jelent 2015-höz képest. Ez a védelmi költségvetés az orosz GDP 5,3 százalékát jelenti, ekkora összeget a szovjet birodalom felbomlása óta először fordítottak védelmi célokra Moszkvában. Ezzel Oroszország le is taszította „dobogós” helyéről Szaúd-Arábiát, s az Amerikai Egyesült Államok és Kína után a harmadik legnagyobb védelmi költségvetésű ország lett.

Az orosz elnök minden évben jelentős összegekkel fejleszti a hadsereget, ám egyelőre meg sem közelíti e tekintetben Moszkva Washingtont

Az orosz elnök minden évben jelentős összegekkel fejleszti a hadsereget, ám egyelőre meg sem közelíti e tekintetben Moszkva Washingtont

Az olajválság a fegyverkezésre is kihatással van: az ugyancsak több regionális háborúban – Szíria, Irak valamint Jemen – részes Szaúd-Arábia, amely még 2015-ben a világ harmadik legnagyobb védelmi költségvetésű országa volt, 2016-ban negyedik helyre csúszott vissza. Katonai kiadásait 30 százalékkal kényszerült csökkenteni Rijád, így „csupán” 63,7 milliárdos védelmi büdzsével rendelkezett tavaly. Nan Tian, a svéd intézet egyik kutatója az AFP hírügynökségnek kiemelte, hogy az olajbevételek csökkenése nyomán több olajexportőr ország hadi kiadásai lefaragásával próbálta gazdasági gondjait orvosolni.

Oroszországban viszont ellenkező irányú folyamat zajlott, pedig Moszkvának nemcsak az energiahordozók válságával, hanem a 2014 nyarán hatályba lépett, a Krím-félsziget annektálása miatt bevezetett nemzetközi büntetőintézkedések hatásaival is meg kellett küzdenie. A SIPRI jelentés hangsúlyozza, hogy az orosz gazdaság helyzete nem rózsás, a hadi-védelmi kiadások komoly nehézséget okoznak.

A számok azt mutatják, hogy mindezek ellenére Oroszország nem annyira félelmetes, mint amilyennek tűnik, gazdasági lehetőségei korlátokat szabnak, még Európában sem a legnagyobb védelmi költségvetéssel rendelkező haderő. Az európai NATO-tagországok közös védelmi költségvetése ugyanis négyszer nagyobb, mint az orosz. Európában Franciaország védelmi büdzséje volt a legnagyobb 2016-ban – 55,7 – százalék, ami világszinten a hatodik helyet jelenti, alig lemaradva Indiától. Hetedik a korábban európai első, Nagy-Britannia, 48,3 milliárdos hadi büdzsével.

Közép- és Kelet-Európában, valamint a Baltikumban is, az utóbbi idők orosz fenyegetettsége hatására érezhető az újrafegyverkezési tendencia. Másrészt e régióban annak is köszönhető a védelmi költségvetések enyhe emelkedése, hogy a NATO egyre következetesebben sürgeti a 2 százalékos vállalás betartását. A francia védelmi kiadások emelkedése egyértelműen az elmúlt évek sorozatos terrortámadásaival magyarázható.

Amerika első helye betonbiztos
Az Egyesült Államok változatlanul listavezető, a második helyezett Kína védelmi költségvetésének is közel háromszorosával rendelkezett 2016-ban. Peking büdzséje 2015, Washingtoné 611 milliárd volt. Az amerikai védelmi kiadások 1,7 százalékkal emelkedtek tavaly. Kínában csak a növekedés üteme csökkent, de az jelentősen, 5,4 százalékkal. A SIPRI szerint az amerikai 2016-os növekedés a Barack Obama elnöksége alatti folyamatos csökkenési tendencia végét jelentheti. Hogy a jövőben mire számíthatunk, az Donald Trump elnöksége, s a politikai helyzet kiszámíthatatlansága miatt egyelőre kérdéses – állította a SIPRI programvezetője, Aude Fleurant. Trump eddigi intézkedései azonban egyelőre a védelmi kiadások további növekedését vetítik előre.

Párbeszédre hívom az ellenzéket, hiszen az értelmes emberek megértik egymást. Dialógusra van szükség, hogy békés megoldást találjunk a problémára, és az ellenzék felhagyjon az erőszakkal – reagált a Venezuelát közel egy hónapja megbénító tüntetéssorozatra Nicolás Maduro szocialista elnök.