Az újkeletű orosz-török barátság azonban máris repedezik, geopolitikai és gazdasági érdekkülönbségek miatt. A Reuters hírügynökség keddi jelentése szerint Moszkva „a nehéz politikai helyzet miatt” újra felfüggesztheti a törökországi charter járatokat, ami fájdalmas csapás lenne az amúgy is szenvedő török turizmus számára.
A szíriai polgárháborúban Oroszország kezdettől Bassar el-Aszad elnök legfontosabb támogatója volt, míg Törökország a lázadókat segítette, majd az ő oldalukon lépett be katonailag is a háborúba. Az orosz vadászbombázó törökök általi lelövése 2015 őszén gyakorlatilag befagyasztotta az orosz-török államközi viszonyt, mindkét részről gazdasági büntetőintézkedéseket foganatosítottak, ami tetemes károkat okozott mindkét ország gazdaságának, de főképp a török turizmusnak. 2016 őszén kezdődött a diplomáciai oldódás, ami annyira jól sikerült, hogy év végére már az elnökválasztással elfoglalt Egyesült Államok nélkül, orosz-török-(és iráni) közös felügyelet alatt jött létre a szíriai tűzszünet és kezdődött meg a genfi béketárgyalásokat előkészíteni hivatott asztanai egyeztetések szervezése. Ankara látványos engedményt tett azzal, hogy elfogadta, hogy Aszad elnököt tárgyalófélnek tekintsék. A múlt heti szíriai vegyifegyver támadás és az erre válaszképpen érkező amerikai büntető légicsapás azonban újra szembefordította az orosz és török vezetést. Ankara újra Aszad távozását követeli, azt hangoztatja, hogy valóban a damaszkuszi rezsim áll a vegyitámadás mögött és felsorakozott az amerikai beavatkozást támogató országok mellé, míg Moszkva kivizsgálást követel, nem fogadja el kész tényként, hogy Aszad hadserege használta a mérges gázt és a nemzetközi jog megsértéseként értékeli Washington lépését. Ankara és Moszkva között újra komoly feszültség keletkezett, aminek csak egyik jele a Törökországba tartó charterjáratok felfüggesztése.
A Reuters az orosz légitársaságtól próbálta megtudni, valós-e az erre vonatkozó értesülése, de a cég mindenféle választól elzárkózott. Annyi biztos, hogy ha megtörténik, az súlyos csapás lesz a török turizmusra. A Kommersant orosz lap szerint az orosz turisztikai ügynökségek eddig már 400 ezer törökországi üdülési csomagot értékesítettek, számításaik szerint 2017-ben 3 millió orosz turista menne Törökországba. A friss politikai feszültség mellett egy korábbi gazdasági kérdés is terheli az orosz-török viszonyt, amelynek rendezésére eredetileg néhány hét múlva ültek volna össze a felek, írta a Reuters. Ankara ugyanis még mindig nem engedélyezi orosz mezőgazdasági termékek importját. Március közepén ugyan a török vezetés kivette az orosz termékeket az importtilalom hatálya alól, de a török kereskedők továbbra sem vásárolhatnak orosz búzát, kukoricát, napraforgóolajat, mert a török kormány 130 százalékos vámmal sújtaná az orosz termékeket. Törökország viszont Egyiptom után a legtöbb búzát importálja Oroszországból.