A célpont a Bassár el-Aszad elnökhöz hű kormányerők Sajrát nevű támaszpontja volt Homsz közelében, ahol orosz erők is jelen vannak. Feltételezések szerint erről a repülőtérről indultak azok a gépek, amelyek végrehajtották a mérgesgáz-támadást Hán Sejkún település ellen. A szíriai polgárháború kezdete óta ez volt az első eset, hogy az amerikai haderő közvetlen támadást hajtott végre az Aszad-rendszer ellen, és Donald Trump elnök legkomolyabb katonai intézkedése januári hivatalba lépése óta. Vlagyimir Putyin szerint az Egyesült Államok szíriai légicsapásával megsértette a nemzetközi jogot, és jelentős kárt okozott az orosz–amerikai kapcsolatokban.
Az orosz elnök - az MTI tudósítása szerint - kijelentette, hogy a Szíria elleni amerikai légitámadás agresszió, kárt okoz az orosz-amerikai kapcsolatoknak és a terrorizmus elleni közös harcnak egyaránt.
Donald Tusk szerint az amerikai légicsapások "kellő határozottságot" mutattak a "barbár vegyifegyver-támadásokra" válaszul, amelynek elkövetésével a damaszkuszi rezsimet vádolják. Később Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke közleményt adott ki, amely szerint Washington arról tájékoztatta az EU-t, hogy a "korlátozott" légicsapások célja az volt, hogy elrettentsen az újabb gáztámadásoktól.
Putyin szerint a szíriai hadseregnek nincsenek vegyifegyver-készletei, amelyek megsemmisítésének tényét a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet is megerősítette. Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő bejelentettet, hogy Moszkva felfüggesztette a szíriai katonai légi bevetések biztonságának szavatolását célzó orosz-amerikai memorandum hatályát, és azt is közölte: a Szíria ellen intézett amerikai támadás miatt hívják össze az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülését.
Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia államfő szerint kizárólag Bassár el-Aszad szíriai elnököt terheli a felelősség az országában egy légi támaszpont ellen végrehajtott pénteki amerikai légitámadásért.
A német kancellár és a francia elnök közös közleménye szerint "egyedül Aszad elnök felelős" azért, hogy a Szíria északnyugati részén fekvő Hán Sejkúnban kedden vegyi fegyverrel elkövetett "mészárlás" után egy amerikai légicsapás lerombolt egy szíriai katonai célpontot.
A vegyi fegyverek alkalmazása és a szíriai lakosság ellen elkövetett bűnök szankciókat követelnek Bassár el-Aszaddal szemben, ahogyan Franciaország és Németország már a 2013 nyarán a Damaszkusz közelében fekvő Gútában végrehajtott vegyiegyver-támadás után is követelte - emelte ki Angela Merkel és Francois Hollande.
Ezt már Jens Stoltenberg NATO-főtitkár jelentette ki, kiemelve: a történtekért a szíriai rezsimet terheli a teljes felelősség, a vegyi fegyverek bárminemű használata elfogadhatatlan. Az észak-atlanti szövetség szerint a vegyi fegyverek használata fenyegetést jelent a nemzetközi békére és biztonságra - tette hozzá..