Trump;bírójelölt;

- Ma jóváhagyják Trump bírójelöltjét

Ahogy várható volt, a washingtoni szenátusban elszánta magát a republikánus többség, s megszavazták, hogy megváltoztatják a házszabályt: a jövőben a legfelsőbb bíróságba jelölt jogászok kinevezésénél alacsonyabbra teszik a lécet, már egyszerű többséggel, 51 szavazattal lezárhatják a vitát, s így a kisebbségi pártnak – jelen esetben a Demokrata Pártnak – esélye sem marad, hogy obstrukcióval késleltethesse, meghiúsíthassa egy bíró kinevezését.

Eddig 60 szavazatra, minősített többségre volt szükség, azaz, a legfontosabb taláros testület, a legfelsőbb bíróság kilenc bíráját csupán kétpárti támogatással lehetett megválasztani. A kiélezett washingtoni politikai légkörben pártvonalak mentén szavaztak tegnap a szenátorok: az 52 republikánus támogatta, a 48 demokrata ellenezte a szabály megváltoztatását. Előzőleg a republikánusok megpróbálták leállítani a demokrata obstrukciót, ám csak három demokrata szenátor szavazott együtt a demokratákkal, nem jött össze a 60 voks. A jövőben erre már nem is lesz szükség, így pénteken a szenátus sikerélményt okozhat az amerikai elnöknek: egyszerű többséggel jóváhagyják Trump jelöltje, a 49 éves, konzervatív Neil Gorsuch kinevezését.

Kiéleződhet a helyzet a Dél-kínai-tenger térségében, miután a Fülöp-szigetek elnöke, Rodrigo Duterte, akivel nemrégiben tárgyalt a magyar külügyminiszter, parancsot adott országa fegyveres erőinek, hogy foglalják el a nem lakott szigeteket és korallzátonyokat. „A lakatlan szigetek a mieink, népesítsük be hát őket” – mondta Duterte újságíróknak egy katonai bázison. Manila egyoldalú lépése várhatóan feldühíti Kínát, amely igényt tart a számos vitatott szigetre, homokpadra, korallzátonyra.