Fülöp-szigetek;Duterte;

- Szigeteket foglal el Duterte

Kiéleződhet a helyzet a Dél-kínai-tenger térségében, miután a Fülöp-szigetek elnöke, Rodrigo Duterte, akivel nemrégiben tárgyalt a magyar külügyminiszter, parancsot adott országa fegyveres erőinek, hogy foglalják el a nem lakott szigeteket és korallzátonyokat. „A lakatlan szigetek a mieink, népesítsük be hát őket” – mondta Duterte újságíróknak egy katonai bázison. Manila egyoldalú lépése várhatóan feldühíti Kínát, amely igényt tart a számos vitatott szigetre, homokpadra, korallzátonyra.

A térségben eleve feszült a helyzet. Az Egyesült Államok és a térségbeli országok rosszallását váltotta ki, hogy Kína mesterséges szigetek építésébe kezdett, katonai bázisokat hozott létre, leszállópályákat alakított ki. Műholdas felvételek szerint néhány napja egy J-11-es kínai harci gépet fényképeztek le a Woody-sziget leszállópályáján, Donald Trump hivatalba lépése óta ez volt az első alkalom, hogy a kínaiak katonai gépet küldtek a vitatott térségbe, méghozzá az amerikai-kínai csúcstalálkozót megelőző napokban. Amerikai források feltételezik, hogy nem csupán egy gépről volt szó, több másik is lehet a mesterséges szigeten épült hangárokban.

Az ETA baszk szeparatista szervezet tegnap megerősítette, szombaton egyoldalúan, végleg leteszik a fegyvert - jelentette a brit közszolgálati adó. A BBC-hez eljutott a Baszk Haza és Szabadság (Euskadi Ta Askatasuna) levele, amelyben április 8-át nevezik meg a fegyverletétel napjának, kinyilvánítva, hogy átadják fegyvereiket a baszk népnek. A terrorszervezetként számon tartott ETA a múlt század ötvenes éveinek végén hirdette meg a fegyveres harcot Baszkföld függetlenségéért, merényleteikben több mint 800 embert megöltek, többezret megsebesítettek.