Az indítványt a főtanácsnok egy évekkel ezelőtt indult üggyel kapcsolatban tette. Ahogy a Népszava is beszámolt róla, ezt a globális netes szerencsejátékipar egyik meghatározó szereplője, az Unibet International indította. A vállalat azt szerette volna tudni, hogy az említett uniós alapelvvel összhangban van-e Magyarország „viselkedése”. Mint emlékezetes az online szerencsejáték piaccal kapcsolatban még volt olyan kormányzati elképzelés, amely arról szólt volna, hogy ha a globális cégek hajlandóak a honi játékosok utáni forgalmuk után az adóterheket megfizetni, akkor koncessziós jogot szerezhetnek. Az ígéretet azonban csak lebegtették, sosem írtak ki ilyen tartalmú pályázatot. Az Unibet szerint a magyar passzivitás sérti a szolgáltatások szabad áramlását, hiszen egy cég bármennyire is szeretett volna együttműködni, ezt a kialakult helyzetben soha nem tudta megtenni. A helyzetet bonyolítja, hogy idő közben Magyarország kiadott koncessziókat azoknak a szereplőknek – így például Andy Vajnának -, akik rendelkeznek, élő, vagy ha úgy tetszik hagyományos kaszinókkal.
A főtanácsnok szerint azonban mind az ezt megelőző, mind az ez utáni utáni időszakban felmerülnek komoly problémák. Többi között a koncessziós jog odaítélésére jogosult magyar hatóság szerint olyan széles mérlegelési mozgástérrel rendelkezik, amely nem biztosítja egy objektív és előzetesen ismert kritériumokon alapuló pályáztatási eljárás lebonyolítását. Vagyis annak adhat ki engedélyt akinek akar, s attól vonhatja meg, akitől akarja.
Éppen ezért azt javasolja a Bíróságnak, hogy mindkét időszakra mondja ki: a szolgáltatásnyújtás szabadságát jogellenesen korlátozták. Fontos tudni: a főtanácsnok véleménye nem köti a Bíróságot az ügyben, a grémium ettől még hozhat alapjaiban más ítéletet a közeli jövőre ígért döntésében.