Burma;Aun Szan Szú Kji;

Aun Szan Szú Kjí FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Megkopott a burmai Vaslady népszerűsége

A Ladyt még mindig tisztelik, ha már nem is annyira népszerű, mint amikor házi őrizetben küzdött az országát elnyomó katonai kormányzat ellen. Aun Szan Szú Kjí egy éve de facto kormányfőként (államtanácsosként) vezeti Mianmart, tekintélye azonban megkopott, mivel hatalomra kerülve nem sokat tett az üldözött rohingya kisebbség helyzetének javításáért.

Időközi választásokat tartottak szombaton Mianmarban, az egykori Burmában. Ez volt az első megmérettetés azóta, hogy Szú Kji pártja, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) győzelmet aratott a 2015-ös parlamenti választáson. A Nobel-békedíjas politikus, aki egy alkotmányos előírás miatt (néhai férje és gyerekei brit állampolgárok) nem lehet államfő, a voksolás előtt kijelentette, ha a választók úgy gondolják, hogy nem elég jó vezető, akkor lemond hivataláról. „Amikor politikus lettem, egyetlen dolgot ígértem, hogy mindent meg fogok tenni, ami erőmből telik. Ennél többet nem tudok” – mondta Szú Kji.

Kétmillió szavazó járulhatott az urnákhoz az időközi választásokon, 94 jelölt szállt harcba az alsó- és felsőház 19 még be nem töltött, illetve időközben megüresedett helyéért. Több képviselő, kormányzati pozíciót vállalt, választókerületükben azért kellett újra szavazni. Szú Kji mandátumára kilencen pályáztak. Néhány tartományban a biztonsági helyzet nem engedte meg 2015 novemberében, hogy megtartsák a voksolást. Az NLD akkor a mandátumok 86 százalékát szerezte meg, a képviselői helyek negyedét a törvényhozásban a hadsereg kinevezettjei számára tartották fenn. Az időközi választást több mint 600 megfigyelő kísérte nyomon, alacsony részvétel mellett zajlott a voksolás. Az NLD politikusai nem aggódtak az eredmény miatt. „Az embereknek nincs sok választásuk” – idézték az egyik pártvezető véleményét Twitteren.

Aun Szan Szú Kji egy éves országlásának alkalmából a brit The Guardian tucatnyi elemzővel, tanácsadóval folytatott beszélgetések alapján azt írta, míg a házi őrizet 15 éve alatt, ellenzékben Szú Kji rendszeresen mondott gyújtó hatású beszédeket, szót emelt az emberi jogsértések ellen, hivatali ideje alatt egészen más arcot mutat. Kormányra kerülve leginkább Margaret Thatcherre, a brit Vasladyre emlékeztet. „Igazi vezető” – jellemezte őt egy diplomata, hozzátéve: „intelligens, gyorseszű, humora is van”. Nagyon is fontos számára, hogy ő legyen az egyedüli döntéshozó. Nem delegálja a feladatokat, minden dokumentumot személyesen átnéz, kis ügyekben is maga dönt. Az emberi jogi szervezetek csalódottak, noha hivatalba lépése után szabadon engedett egy sor politikai foglyot, felkért egy tanácsadó bizottságot, de nem sokat javított a jogfosztott rohingya muszlim kisebbség helyzetén. Finoman úgy fogalmaznak, „nem tekinti prioritásnak” az 1,1 milliós kisebbség ügyének megoldását. Nem keresi a konfliktust a még jelentős befolyással rendelkező katonai vezetéssel.

A 71 éves politikus visszahúzódóan él, szigorú napirendet tart. Egyedül él, kutyájával és néhány szolgával. Hajnalban egy órát meditál, egyik tanácsadójával reggelizik, nagyon keveset eszik, jobbára csak gyümölcsöt, zöldséget, kerüli a szénhidrátokat, húst nem, legfeljebb halat fogyasz. Ritkán enged meg magának szórakozást, néha videózik, főként a musicalek a kedvencei. Megnézte például az Oscar-díjat nyert Kaliforniai álom (La La Land) című filmet – írja a brit lap.

A burmai Vaslady pártja a vasárnap közzétett első eredmények szerint az élen végezhet, a kilenc alsóházi mandátum közül ötöt elnyertek, a kisebbségi körzetekben azonban nem állt túl jól.

Nem örülnek a vadászok a januártól kötelező kamarai tagságnak, a vadászjegyek drágulásától is tartanak. A vadásztársadalom felhígult, egyre több a tehetős és politikus hobbivadász. Az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) úgy látja ezután hatékonyabban lehet betartatni az etikai szabályokat, akár a tagok kizárásával is.