Ankara azért vonult be Szíriába, hogy megakadályozza: a török határszakasz melletti szíriai részen a kurdok vegyék át az irányítást. A török vezetés óva intette Moszkvát attól, hogy további segítséget nyújtson a kurdoknak. Ám az oroszok továbbra is kapcsolatban állnak a szíriai kurdokkal – írta a Nyezaviszimaja Gazeta. Redur Xelil, a szíriai kurd szervezet, a Népvédelmi Egységek (YPG) szóvivője azt közölte, Afrin régióban orosz segítséggel hoztak létre katonai támaszpontot. Moszkva ezt tagadta, ám azt elismerte, szakértőket küldtek a térségbe, hogy „éjjel-nappal ellenőrizzék a tűzszünetet”. Egyértelműen Ankarának szóló üzenet a helyszínen tartózkodó Andrej Volkov tábornok közlése, aki szerint „az orosz zászló kitűzése a török határ közelében igen fontos, s mindenkinek meg kell értenie, hogy a szíriai kormányt és a szíriai hadsereget támogatjuk”.
Az YPG szerint azonban nemcsak a tűzszünetre ügyelnek az orosz szakértők, hanem megállapodást is kötöttek arról: Oroszország kurd harcosokat képez ki. Ezzel 100 ezerre nőhet a helyszínen harcoló kurdok száma. A Reuters 2016-ban úgy becsülte, 60 ezren harcolhatnak az Iszlám Állam (IS) ellen.
A nagy török-orosz megbékélés előtt más akadályok is tornyosulnak. Arkagyij Dvorkovics orosz miniszterelnök-helyettes a török kollégájával, Mehmet Simsekkel folytatott megbeszélésein kijelentette, a kapcsolatok helyreállítását akadályozza, hogy Ankara nem engedélyezi orosz mezőgazdasági termékek importját. Bár a múlt héten a török vezetés kivette az orosz termékeket az importtilalom hatálya alól, a török kereskedők továbbra sem vásárolhatnak orosz búzát, kukoricát, napraforgóolajat. Hírek szerint ugyanis a török kormány 130 százalékos vámmal sújtaná az orosz termékeket. Törökország Egyiptom után a legtöbb búzát importálja Oroszországból.