Az egyéves életkor előtt meghaltak aránya Európa-szerte apad. Nincs e földrésznek egyetlen olyan országa sem, amelyikben a csecsemőhalálozási arány az elmúlt 20 évben ne csökkent volna. A mostani KSH adat, a négy ezrelékes mutató a 2013-hoz viszonyítva 25 százalékpontos javulást jelent.
A gyermekgyógyászok szerint ez a páratlan népegészségügyi siker a jól szervezett szakmai munkának és a jobb műszerezettségnek köszönhető. A Magyar Perinatológiai Társaság, valamint az Egészségügyi Szakmai Kollégium Neonatológiai Tagozatának elnöke, Szabó Miklós beszélt arról, hogy 2013 és 2016 között több mint 5 milliárd forintot költöttek orvosi műszerekre országszerte - szerinte - ennek is köszönhető, hogy 5,1 ezrelékről 3,9 ezrelékre csökkent a hazai csecsemőhalandóság.
Magyarországon 1891 óta regisztrálják a csecsemőhalálozásokat. Akkoriban évente mintegy 260 ezer élve születés mellett 70 ezer volt a csecsemőhalottak száma. Tíz gyermek közül csak 7 élte meg az első születésnapját, azaz minden harmadik-negyedik még az előtt meghalt. A századfordulót megelőző években jelentősen csökkent a csecsemőhalandóság, s a XX. század első évtizedében általában már csak minden negyedik-ötödik csecsemő halt meg. Ezt követően némileg lassabban, majd az első világháború után újra nagyobb ütemben javult a mutató. A mostani adat jelenti a pozitív csúcsot.
A sajtó beszélgetésen Szabó Attila, a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának elnökhelyettese, az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója jelezte, intézménye örömmel venne részt egy kora- és újszülöttek számára szolgáló úgynevezett szervpótló centrum kiépítésében. Mindez a vesepótló terápiára szoruló koraszülötteknek és a hagyományos módszerekkel nem lélegeztethető gyermekeken segíthetne.