Málta;Azúr Ablak;

- Így mentenék meg a Máltán összeomlott Azúr Ablakot

Nemzetközi ötletelést kezdeményezett a máltai kormány arról, hogy hogyan lehetne megmenteni a szigetország egyik legnépszerűbb természeti látványossága, a szerdán összeomlott Azúr Ablak sziklahíd arculatát - számolt be a maltatoday.com hírportál.

Geológusok már korábban felhívták a figyelmet arra, hogy a Gozo szigetének északnyugati partjainál magasodó Azúr Ablak eróziója gyors, a hatóságok pedig meg is tiltották a turistáknak, hogy felmásszanak a tetejére. A búvárok körében népszerű sziklaalakzatot, amely nevét arról kapta, hogy ablakként nyílik az azúrkék tengerre, szerdán egy nagy vihar és a hatalmas hullámok döntötték össze. 

A felmerült javaslatok egyike digitális megoldás lenne: hologrammal helyettesítenék a megsemmisült látványosságot. Ebben az esetben nem nyúlnának a sziklaalakzathoz, a lehullott szikladarabokat azonban kiemelnék a tengerből és kiállítanák egy olyan bemutatótérben, amelyben a látogatók képet kaphatnának az eredeti Azúr Ablakról, vagy művészi installációkat helyeznének el benne - közölte José Herrera környezetvédelmi miniszter.

A miniszter ugyanakkor kategorikusan leszögezte, hogy nem tervezik a természetes mészkőalakzat helyreállítását és az egyéb építkezéseket is kizárta a helyszínen. Hozzátette, hogy a sziklaalakzat megmaradt részének sürgős megőrzési munkálatait azonban nyomban elkezdik és biztosítják is a helyszínt, hogy megvédjék a kincsvadászoktól.

Mevlüt Cavusoglu Hollandiában nem, Franciaországban viszont megtarthatta kampányrendezvényét. A török külügyminiszter Metzben találkozott az ottani török közösséggel, de nem csak az elnöki jogkörök kiterjesztéséről döntő török népszavazás került szóba - tudósít az Euronews. Hollandiát a demokrácia fővárosának nevezik. Én ezt idézőjelbe teszem, mert valójában a fasizmus fővárosa – jelentette ki.