BKV;bértárgyalások;Nemes Gábor;Egységes Közlekedési Szakszervezet;

Forgalmi központ az Őrs vezér téren - Népszava fotó

- Forgalomlassítással fenyegetnek a BKV-nál

A BKV vezetése hónapok után először reagált a cégnél működő szakszervezetek bértárgyalási kezdeményezésére, miután a hét elején az Egységes Közlekedési Szakszervezet (EKSZ) egyhetes ultimátumot adott a vezérigazgatónak, hogy elindítsa a hivatalos bértárgyalásokat. 

A szakszervezetet vezető Nemes Gábor arról tájékoztatta a Népszavát, hogy a vezérigazgatóság ma délelőttre összehívta a dolgozók körében 10 százaléknál nagyobb szervezettséggel rendelkező szakszervezeteket a cég „állandó bizottságának” ülésére. Az érdekvédők azonban ettől a fórumtól nem várnak érdemi előrelépést, mert a ritkán összehívott bizottság nem a bértárgyalások hivatalos terepe, ráadásul ezeken a megbeszéléseken a BKV vezérigazgatója még soha nem jelent meg, várhatóan ma sem vesz részt a beszélgetésben.

A főváros legnagyobb foglalkoztatója, a 9600 dolgozót alkalmazó BKV Zrt. a héten hozta nyilvánosságra humán stratégiáját, amelyben az szerepel, hogy a cég munkaerő helyzete ugyan stabil, de a következő időszakban évente ezer kilépő dolgozó utánpótlását kell megoldania. Ráadásul a 2016-os adatok szerint a távozók 40 százaléka buszsofőr, akiket nagyon nehezen lehet pótolni. A helyzet megoldására a cég is csak azt a megoldást látja, ha piaci szintre emelik az alapbéreket, ezért is érthetetlen a bértárgyalások eddigi merev elutasítása.

A közlekedési szakszervezet azzal számol, hogy ha a jövő hét közepéig nem történik érdemi lépés a bértárgyalások elindítására, akkor megkezdik beígért forgalomlassító akcióikat. Nemes Gábor példaként említette a jegyvásárlásokat gyakorlatilag leállító, korábban már kipróbált módszert, vagy a minden szabályt szigorúan betartó lehetőséget, aminek következtében autóbuszok tömegei maradhatnak a garázsokban.

Ahogyan a hét elején megírtuk, az EKSZ hónapokkal ezelőtt kezdeményezte, hogy az idén 15+5 százalékos béremelést kapjanak a BKV dolgozói, amiből az 5 százalék a legalsó kategóriák felzárkóztatását szolgálná. A bérkövetelés az állami szféra vállalatainak bérmegállapodásához hasonlóan 3 év alatt összesen 30 százalékos emelési igényt tartalmaz.

Ismét kiírta a BKV a hármas metró felújítási közbeszerzését – derült ki az Európai Közbeszerzési Értesítőből (TED). Egyelőre nem a teljes vonal felújítását célozza meg a vállalat: a most közzétett két kiírás szerint a BKV a Kőbánya és a Nagyvárad tér közötti, illetve az Újpest Lehel tér közötti alagutút felújítására várja az ajánlatokat. A tervek szerint nyáron indulhatna el a munka, ehhez azonban az kell, hogy ezúttal sikeres legyen a közbeszerzés.