;

Momentum;

- Momentum tele-vízió

Ismét távolba tekintésre hívja közönségét az 2024-es olimpiáról szóló népszavazással ismertté lett, frissen párttá alakult Momentum Mozgalom. A honlapjukon közzétett programcsírák, ahogy ők nevezik, "víziók" közül az első az egészségügy válságának leküzdését ígéri. Mindent megtesznek azért, hogy szövegüket szerethesse a közönség. Ilyeneket írnak: „mindenkinek könnyen hozzáférhető és kifogástalan minőségű egészségügyi ellátás jár függetlenül attól, hogy szegény vagy gazdag, városi vagy falusi, fiatal vagy idős” ... „az egészségügyön nem spórolhatunk” ... "a megelőzés sokkal hatékonyabb a kezelésnél" ... „mindenki együttműködik a gyógyításában" ... "minél több betegség gyógyítható legyen helyben, ne kelljen apróságokkal szakrendelésre utazni”. Mindemellett odaígérnek még évi 350 milliárd többletet is az ágazatnak.

A sok jó, amit magukkal együtt ajánlanak, a csúcson válik kissé gyanússá, a betegek és orvosok kapcsolatát megmérgező hálapénz ígért-vágyott felszámolásánál. Ahogy írják: "Az egészségügyi dolgozók bérének növelésével és átlátható, korszerű adminisztrációval megszüntetjük a hálapénzt. Az orvosoknak sem okuk, sem lehetőségük nem lesz senkit igazságtalanul gyorsabb vagy jobb ellátásban részesíteni." Ha csak a minap publikált szakszervezeti felmérést felidézzük: még az orvosok többsége sem gondolja úgy, hogy a béremelés felszámolná a hálapénzt. A korrupció bele van kódolva a szakmán belüli, egészségtelen hatalmi viszonyokba, a betegek védtelenségébe, a "kinek mi jár?" bizonytalanságába.

A Momentum már kezdő mondatában átsiklik minden egészségügyi rendszer alapproblémáján: míg az orvostudomány egyre többet tud nyújtani az emberek életének hosszabbításában, könnyítésében, addig egyetlen olyan társadalom sincs, amely anyagilag elég erős lenne mindezt valamennyi tagja számára megfizetni. Az egészségügyi rendszerek minősége, tisztasága rendre attól függ, hogy ezt az ellentmondást a társadalom számára mennyire elfogadhatóan enyhítik. Számos módszerrel és ezek kombinációival is próbálkoznak a világban: garantált, de megszabott tartalmú ingyenes csomagokkal, a szolgáltatókat ellenőrző független felügyelettel, biztosítókkal vagy pőre fizetős egészségüggyel. Ezek mindegyike érdeksérelemmel járna, de legalább beszélni kellene róluk. Magyarország ehelyett hagyományosan sumákol. És ezen biztosan nem segít a magabiztos távolba tekintés.