Eddig már 12 embernél merült fel a kanyarógyanú, kilenc esetben a laboratóriumi vizsgálattal igazolták a betegséget. Egy esetben még tart a vizsgálat, két minta pedig csak hétfőn érkezett meg a laboratóriumba. Az igazolt kilenc fertőzöttből egy a makói kórház betege volt, a többiek valamennyien egészségügyi dolgozók – mondta a sajtónak hétfőn Oroszi Beatrix, az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) főigazgató-főorvosa a hivatal rendkívüli tájékoztatóján. Hozzátette: Makón kívül máshonnan nem érkezett bejelentés kanyarógyanús megbetegedésről. Mint mondta: „A lakosság veszélyeztetettsége minimális, Makón is azok az egészségügyi dolgozók betegedtek meg, akik az ellátás első vonalában dolgoznak és főként Romániából érkező beteget láttak el".
A főigazgató elmondta: elvben az 1969 előtt születettek védettek lehetnek, hiszen Magyarországon is voltak kanyaró-járványok, így a 47 évesnél idősebbek nagy valószínűséggel voltak már kanyarósok, aki pedig egyszer átesett a betegségen az egy életre védettséget szerzett. Az oltás elvben 98 százalékos védettséget jelent.
Az egészségügyi dolgozókat Makón beoltják a vírus ellen. Ha valaki valamilyen okból nem kaphat oltást, őt úgynevezett passzív immunizációban részesítik, amely során az ellenanyagot juttatják a szervezetébe. Az oltás annak beadása után két hét elteltével ad védettséget, és ha újabb megbetegedést nem tapasztalnak, a kórházi zárlat három hét után feloldható.
Lapunk kérdésére, ha valaki mégis elbizonytalanodna, és szeretné magát oltatni, az hol, kitől kérheti ezt, a szakember azt válaszolta: a háziorvostól lehet kérni a védőoltást. A vakcinát teljes áron kaphatják meg az érintettek a patikákban. A Népszava több fővárosi és főváros környéki gyógyszertárat is felhívott, de egyben sem volt a polcon vakcina. Ez érthető, hiszen a nem járványos időszakban évente száznál kevesebb szokott fogyni az országban. Az egyik gyógyszerész, aki arról érdeklődött a nagykereskedőnél, ha rendel, mikor szállítanak – azt a választ kapta, hogy az amúgy 10 500 forintért kapható készítményből most szállítói hiány van.
Lapunk úgy tudja, a gyártóknak vannak még készletei, de hogy pontosan mennyi, arra nem kaptunk választ. Ha valaki most a szokásos gyártási renden felül új mennyiséget kérne, azt 18 hónap alatt lehetne legyártani.
A következő napok kockázatát növeli, hogy március 15-ei ünnepségek miatt sokan mozdulhatnak meg az országban, így nő annak az esélye, hogy a fertőzésnek jobban kitett délkelet régióból kikerül a járvány.
Az ÁNTSZ szerint, ha valaki influenzaszerű tüneteket észlel magán, és kiütések jelennek meg a fejen, arcon, azonnal vegyék fel a kapcsolatot a háziorvosukkal. Fontos, hogy előzetesen telefonon egyeztessenek időpontot, hogy a vizsgálatot úgy szervezzék meg, hogy a beteg másokat ne fertőzzön meg például a váróteremben.