tervek;Donald Trump;elnöki beszéd;

- Trump felduzzasztja a védelmi büdzsét

Donald Trump kedden este (közép-európai idő szerint szerdán hajnalban) mondja el első elnöki beszédét az amerikai kongresszus két háza előtt. Mivel a 45. elnököt még csak január 20-án iktatták be, az idei beszéd nem üzenet az unió helyzetéről, hanem Trump terveinek felvázolása. Ez hagyományosan ünnepi alkalom, az amerikai média szerint azonban elképzelhető, hogy lesznek tiltakozások.

A beszéd alkalmat adhatna a kaotikus első hetek után valamiféle újrakezdésre, de az öntörvényű milliárdosnak korábban sem sikerült kibújnia a bőréből, s nem is akarta. Fehér házi források szerint a baljós beiktatási beszédhez hasonlóan ezúttal is Trump beszédírója, Stephen Miller a szöveg szerzője, s az elnöki üzenet azonban pozitívabb hangot üt meg, „Amerika megújulását” ígéri, hangsúlyozva az eddig elért sikereket. Így Neil Gorsuch jelölését a legfelsőbb bíróság élére, ez a republikánus honatyák tetszésével is találkozott, az elnöki rendeletek azonban már vegyes visszhangot váltottak ki a kongresszusi patkó mindkét oldalán.

Sean Spicer fehér házi szóvivő szerint a beszéd arról szól majd, hogy meddig jutott és hová tart az új adminisztráció. Kellyanne Conway tanácsadó a FoxNews-on így igyekezett kedvet csinálni: „Trump beszéde nem lesz unalmas, mert Trump soha nem unalmas!” Elvileg Trump beszélni fog a beígért adócsökkentésekről, az egészségügyi reformról, az amerikai határ védelméről, sok részletet azonban aligha árul el.

Március közepére ígérik Trump első költségvetési tervezetét, az elnök tegnap kiadott egy memorandumot a fő célkitűzésekről. Ebből kiderül, hogy jelentősen - 54 milliárd dollárral - megemeli a védelmi kiadásokat, felduzzasztja a Pentagon büdzséjét, ám más tárcák, programok kárára tudja ezt megtenni, a külügyminisztérium, s a környezetvédelmi ügynökség, az EPA költségvetését is csökkentik, visszafogják a külföldi segélyprogramokat.

Beszédében Trump még nem jelentheti be, hogy felállt az új kormány, még nem zárult le a jóváhagyási folyamat, alacsonyabb szinteken számos állás továbbra is betöltetlen. Legutóbb a haditengerészeti államtitkári posztra felkért üzletember, Philip Bilden mondott nemet, ahogy korábban a szárazföldi erők ügyében illetékes államtitkár-jelölt, Vincent Viola is elhárította, hogy állást vállaljon a Trump-adminisztrációban.

Meglepő fordulat történt a macedón kormányalakítás során. Bár a voksolást megnyerte a jobboldali VMRO-DPMNE, s 51 mandátumot szerzett, a volt miniszterelnök Nikola Gruevszki nem tudott kormányt alakítani. Ennek az az oka, hogy a párt egy sor törvénytelenséget követett el, mintegy 20 ezer közéleti személyiséget hallgatott le, önkényes intézkedések sorával irányította az országot, kis híján polgárháborúba sodorta a balkáni államot, így nem volt „népszerű” szövetkezni vele.