lemondás;művészet;konferencia;részvétel;Magyar Tudományos Akadémia Könyvtára;igazság és tudás;brit filozófusok;

- Hullámokat ver az MTA elmaradt rendezvénye

Világhírű brit filozófusok lemondták a részvételt, ezért elmarad a Magyar Tudományos Akadémia Művészet, igazság és tudás című konferenciája. A külföldi tudósok azért maradtak távol, mert a Fekete György vezette, vitatott kulturális döntéseiről, közéleti botrányairól elhíresült szervezet, a Magyar Művészeti Akadémia társszervezőként szerepelt a rendezvényen.

A Filozófiai Intézet igazgatója tolta át politikai oldalra a rendezvényt azzal, hogy felkérte az Magyar Művészeti Akadémiát (MMA), ami nem tudományos, nem is művészeti, hanem politikai, a hatalom által kreált intézmény - mondta lapunknak egy névtelenséget kérő akadémiai forrásunk. - Ha az akadémián nem foglalkozunk politikával, akkor nem kérik fel rendezőnek sem az MMA-t. Nem értem, hogy ha a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) egyik intézete szervez konferenciát, ahol kiváló, világhírű tudósok lépnek fel, miért nem kapjuk meg az akadémiát, miért tartjuk fenn egyáltalán az épületét, ahol konferenciaterem is van - fejtette ki és megjegyezte, a tudósok kommunikálnak egymással, így nincs abban semmi különös, hogy valaki elmondta a véleményét és ennek alapján a brit résztvevők így döntöttek. Ezzel arra utalt, hogy Kajtár László, a Közép-európai Egyetem (CEU) doktorandusza küldött levelet a brit társszervezőnek arról, hogy milyen aggályaik lehetnek az MMA-val kapcsolatban. Inkább magunkba kellene nézni és nem a hazaárulókat keresni - tette hozzá forrásunk.

Kerestük az MTA rendes tagjait is, de ők nem szerettek volna nyilatkozni az esettel kapcsolatban, az MTA vezetésének esetleges bírálata miatt ugyanis munkajogi következményektől tartanak.

Forráshiány miatt, pontosabban a helyszínnel kapcsolatban kereste meg az MTA Filozófiai Intézetének igazgatója, Hörcher Ferenc az MMA-t. Ők a Vigadó egyik termét fel is ajánlották, és átvállalták volna a külföldi résztvevők egy részének szállását és egy étkezését, ezt írta meg a Magyar Nemzet tegnap. Az MTA BTK Filozófiai Intézetének Tudománytörténet és Tudományfilozófia Kutatócsoportja, Politikafilozófia és Erkölcsfilozófia Kutatócsoportja és az MMA által szervezett másfél napos programot hat brit tudós mondta vissza. „Őszintén reméljük, hogy lelkiismereti szabadságunk gyakorlását nem magyarázzák félre, és nem használják fel ártatlan harmadik fél kárára” - a társszervező Andrew Huddleston egyeteme ezt a közleményt küldte magyarázatul, miért nem vettek részt az eseményen. Az egyes előadók különböző indokokkal mondták le a rendezvényt.

Volt, aki nehezményezte az MMA jelenlétét, és volt, aki azt mondta, nem szeretné semmilyen formában, a legáttételesebb módon sem legitimálni az MMA-t, és ezen keresztül olyan eszméket, amelyek közelíthetőek az európai szélsőjobbhoz - mondta a Zuh Deodáth, az MTA Filozófiai Intézetének posztdoktori kutatója, aki szintén előadott volna. Hozzátette: nincs meglepődve, viszont le van sújtva. Szerinte annak, akinek ellenérzései voltak a rendezvénnyel kapcsolatban, megkereshette volna őket és kifejezhette volna ezt a konferencia után is. Hozzátette, betolult a politika a rendezvénybe, amint kiderült, hogy ki a társfinanszírozó. A művészetelméleti konferencia tartalmával kapcsolatban azonban senki sem fejezte ki az aggályait, mégis meghiúsult egy szakmai rendezvény.

A CEU-s hallgató Kajtár László nem számított arra, hogy a britek a levele miatt lemondják a konferenciát. Mindamellett szerinte hiba úgy tekinteni a külföldi meghívottakra, mint akiket ő vagy bárki más dróton rángathat. „Megírtam a véleményemet az MMA-ról, mert úgy gondoltam, jobb ezt nem elhallgatni. Udvariasabb lett volna a szervezőknek is szólnom, ezt sajnálom, hogy elmaradt, de a legkorrektebb az lett volna, ha már a szervezők maguk tájékoztatják az MMA státuszáról a meghívottakat" - nyilatkozta Kajtár, aki szerint a szervezők az ügyből hazaárulás-történetet gyártottak.

„Magyar valaki vagy valakik itthonról, belülről elárulták a magyar tudományos életet. Ez rossz hozzáállás mert, a tudományos élet ennél sokkal globálisabb, 2017-ben elérhető rengeteg információ angolul és sok a nemzetközi kapcsolat, gyakran szorosabb is, mint a magyar kollégák között. „A CEU-nak ehhez az egészhez semmi köze, ha másik egyetemnek vagyok a hallgatója, akkor is megírtam volna az e-mailt" - nyilatkozta Kajtár, akinek szakmailag semmilyen problémája nem lett volna a rendezvénnyel. Szerinte amúgy politikailag nem semleges együttműködni az MMA-val. „Az MMA részvételét az esemény kapcsán lehet bagatellizálni, de mégiscsak felszólalt volna a főtitkár, a Vigadó lett volna a helyszín, finanszíroztak volna egy ebédet. Gondolom, hogy az MTA-nak is vannak szép termei, és nem tudhatom ugyan, de nem hiszem, hogy rá lettek volna szorulva az MMA segítségére, főleg, hogy a külföldiek maguk állták volna a repülőjegyüket. Akkor miért vállalnak együttműködést egy olyan szervezettel, ami, heves vita tárgya a magyar kulturális életben?" - mondta és hozzátette, az MMA részvétele annyira politikai töltetű, hogy emiatt külföldi előadók lemondták a rendezvényt. A többit felelősségelhárító spekulációnak tartja.

Az MTA Filozófiai Intézete sajtónyilvános szakmai kerekasztal-beszélgetést szervez majd az elmaradt konferencia körüli ügy kapcsán.

A UPS Magyarország Kft. az idén Mozgásjavító Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium, Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény és Kollégium, illetve az azt működtető alapítvány, a Zsótér Pál Alapítvány számára ajánlott fel 15 000 dollárt. Az intézmény célja mozgáskorlátozott gyermekek oktatása, társadalmi integrációjuk megkönnyítése.