Még egy hónapja sincs hivatalban a 45. amerikai elnök, máris kulcsposzton kényszerül személycserére. Michael Flynn Donald Trump egyik legrégebbi és leghűségesebb támogatója volt, aki tanácsaival kezdettől segítette a milliárdos kampányát. Flynn volt az új adminisztráció egyik legellentmondásosabb figurája, akit Oroszországhoz fűződő szoros kapcsolatai miatt eleve biztonságpolitikai kockázatnak tartottak. Az altábornagy 33 évig szolgált az amerikai fegyveres erőknél, de előző magas posztján is megbukott, 2014-ben idő előtt távoznia kellett a Védelmi Hírszerzési Ügynökség (DIA) éléről, mivel nem tudott megbirkózni egy nagy intézmény vezetésével. Egy 72 éves nyugalmazott katonát, a nemzetbiztonsági tanács személyzeti főnökét, Keith Kellogot kérte fel Trump ügyvezető nemzetbiztonsági tanácsadónak, Michael Flynn utódát még keresik.
Flynn lemondó levelében azt írta, hogy „tévedésből” félrevezette Mike Pence alelnököt és a Trump-kormányzat más tagjait a washingtoni orosz nagykövettel, Szergej Kiszljakkal folytatott telefonbeszélgetéseiről. Pence és mások is nyilvánosan cáfolták, hogy Flynn a Barack Obama által az orosz hackertámadásokra válaszul kiszabott szankciókról tárgyalt volna az orosz nagykövettel. Flynn azt állította, csak karácsonyi üdvözletet váltottak, illetve Trump és Vlagyimir Putyin jövendő telefonbeszélgetését készítették elő. Valójában azonban Flynn meglebegtette az orosz nagykövet előtt a lehetőséget, hogy Trump, ha beiktatják, feloldja az Oroszország elleni szankciókat. Amikor Flynn a nagykövettel tárgyalt, még Barack Obama volt az Egyesült Államok elnöke, s a jövendő nemzetbiztonsági tanácsadónak semmiféle felhatalmazása nem volt ilyen beszélgetésekre. Egy régi rendelkezés, a Logan-törvény értelmében ezek a beszélgetések illegálisaknak bizonyulhatnak. Mások szerint Flynn helyzete nem a nagykövettel folytatott beszélgetések miatt vált tarthatatlanná, hanem azért, mert hazudott a főnökeinek.
Az ügyvezető igazságügyi miniszter, Sally Yates, mint kiderült, már januárban felhívta az adminisztráció figyelmét arra, hogy Michael Flynn nemzetbiztonsági kockázatot jelent. A Washington Post értesülése szerint Yates egy magasrangú nemzetbiztonsági illetékessel együtt figyelmeztette a Fehér Ház ügyvédjét, hogy Flynn félrevezető információkat adott az orosz nagykövettel folytatott telefonjairól, amelyeket rutinszerűen lehallgat az amerikai titkosszolgálat, s átiratait utóbb kiszivárogtatták a sajtónak. Arról nincs információ, hogy Donald McGahn, a Fehér Ház jogásza mit tett az információval. A korábbi helyettes igazságügyi miniszternek, Yatesnek azonban pár nappal később felmondott Trump, mivel Yates nyilvánosan közzétette, hogy alkotmányellenesnek és védhetetlennek tartja az elnök nagy sietséggel bevezetett beutazási tilalmát.
Michael Flynn még tegnap is az első sorban ült Donald Trump és a kanadai kormányfő, Justin Trudeau nemzetközi sajtóértekezletén, s Kellyann Conway, Trump egyik vezető tanácsadója hétfőn még úgy nyilatkozott, hogy a nemzetbiztonsági főtanácsadó élvezi az elnök bizalmát. Trump maga nem szólalt meg, s a sajtóértekezleten sem kapott kérdést Flynn jövőjével kapcsolatosan.
Flynnt kezdettől rossz választásnak tartották a nemzetbiztonsági tanács élére, mivel megosztó figura, aki rendszeresen tett vitatható kijelentéseket. A nemzetbiztonsági tanács élén pedig megfontolt, józan ítélőképességű személynek kell állnia, a volt altábornagyot azonban épp olyan forrófejű, hirtelen személyiségnek tartották, mint magát az elnököt. A Politico című lap szerint az adminisztráción belül nem volt népszerű, mivel gyakran ő volt a forrása a Donald Trump által kedvelt összeesküvés elméleteknek. A nyugalmazott tábornok 2015-ben a Russia Today portál meghívottjaként díszvendég volt egy moszkvai eseményen, egy asztalnál ült Vlagyimir Putyinnal, s fizetett beszédet mondott. Trump kampányútjain ő mondta a legharciasabb beszédeket.
A Fehér Ház már hétfőn keresni kezdte az új nemzetbiztonsági tanácsadót. Trump ma találkozik David Petraeus nyugalmazott tábornokkal, korábbi CIA-igazgatóval, rajta kívül Keith Kellogg és Robert Harward egykori tengerészgyalogos, James Mattis, a védelmi miniszter egykori helyettese is esélyes a posztra.