Ahogy ezt Magyarországon is, szívélyes vagy kevésbé szívélyes átmeneti vendéglátóként közvetlen közelről tapasztalhattuk, 2015-ben Afganisztán, Szíria és Gambia összesen nagyjából egymillió polgára érkezett gyakran élete kockáztatásával Európába. Megelégelték a háborút, reménytelen országukat, kilátástalan életüket. Szabad, mindennapi kenyérgondok nélküli, jövőképpel rendelkező életre vágytak, és ennek érdekében vállaltak sokszor életveszélyes, de mindig akadályokkal teli, rendkívüli megpróbáltatást jelentő utat álmaik kontinensére. Hetvenöt menekülő ráadásul arra is vállalkozott, hogy dacolva a körülményekkel kamerás telefonnal forgatva filmen örökítse meg igaz történetét. Egy éven át, 26 országon keresztül forgattak.
Sült kukoricával az éhség ellen küzdő kislány, a túlélés és a görög szigetre érés, a vízbe esett telefon működésének öröme, találkozás a kamerát nagyon nem szerető, útlevelekkel teli aktatáskával érkező, 7-8000 dollárt kérő embercsempészekkel, majd a rendőrökkel, menekülttáborrá alakított, elektromos áram nélküli valaha volt szálloda, ahol muzsikálással harcolnak az unalom ellen, a görög sziget lakóitól kapott élelem, meggyötört és reménykedő emberek, akik közül mindenkinek - ahogy egyikük fogalmaz - ugyanaz a története.
„Körülöttünk csapódnak be a bombák”, „Senki sem akarja elhagyni a hazáját és a tengerbe fulladni, de amikor már képtelenség élni a saját hazádban az emberek elképesztő dolgokra képesek”, „Fel kell építeni az életünket, új életet kezdünk.” - Szinte lehetetlen kiválasztani a helyzetet legmegfelelőbben kifejező idézetet, de talán nincs is szükség rá. A 95 éve alapított független és a függetlenség szimbólumaként aposztrofált brit közszolgálati csatorna, a BBC dokumentumfilm-sorozatát némi empátiával nézve esélyt kap a lehetetlen: megérteni az Európába menekülőket. Az Exodus: Utunk Európába című sorozat ma este indul a Spektrum TV-n.