felfüggesztés;rendelet;Donald Trump;beutazási tilalom;

- Jogvitákba torkollott Trump tilalma

Hiába próbálkozott, Donald Trump egyelőre nem tudta visszaállítani a hét, muszlim többségű ország polgárainak beutazási tilalmát. A tiltó rendelkezést még pénteken este egy Washington állambeli bíró, a 69 éves James L. Robart függesztette fel, az egész Egyesült Államokra vonatkozóan. 

A seattle-i bírót azonnal megtámadta Twitteren Trump, mondván, egy „úgynevezett” bíró „szörnyű ítéletet” hozott, s újra beutazhatnak a „rossz emberek”. Pedig James Robart nem rebellis liberális, még George W. Bush elnök nevezte ki, a tekintélyes konzervatív bíró egy Washington állambeli és egy minnesotai keresetre reagálva függesztette fel az elnöki rendeletet, mondván, az alkotmányellenes, diszkriminatív, azonnali és visszafordíthatatlan kárt okoz azoknak, akik érvényes úti okmányokkal akartak belépni az Egyesült Államokba.

Robart bíró ítéletének nyomán a külügy- és a belbiztonsági minisztérium is azonnal lépett, és leállították a muszlim tilalom érvényesítését. A State Department bejelentette, hogy ismét érvényes az a legalább 60 ezer vízum, amelyet Trump elnöki rendelete nyomán visszavontak, s az érintettek mégiscsak elutazhatnak az Egyesült Államokba. Akiknek azonban a repülőtéren ténylegesen érvénytelenítették a vízumát, azokét már nem tudják visszaállítani. Trump tilalma hét állam – Irak, Irán, Jemen, Líbia, Szíria, Szomália és Szudán – polgárainak beutazását 90 napra, a menekültek befogadását 120 napra függesztette fel, a szíriai menekültekét véglegesen megtiltották.

Trump nem nyugodott bele a kudarcba, a washingtoni igazságügyi minisztérium vasárnapra virradóra megfellebbezte a bíró döntését. A tárca 125 oldalas beadványában nemzetbiztonsági indokokra hivatkozva kérte a tilalom visszaállítását, mondván, a szövetségi államoknak nem áll jogukban felülbírálni egy elnöki rendeletet. Csakhogy egy San Franciscó-i fellebbviteli testület néhány órán belül elutasította az igazságügyi tárca fellebbezését. Elhúzódó jogi csatározások várhatók, az ügy a legfelsőbb bíróság elé kerülhet, szakértők szerint a bírósági hadakozás tovább tarthat, mint Trump ideiglenes utazási tilalma.

Az Egyesült Államokban folytatódtak a tüntetések a hétvégén, New Yorkban, Philadelphiában és Los Angelesben is tüntettek, tiltakozó megmozdulások voltak több európai nagyvárosban, Londonban, Párizsban és Berlinben, de Manilában, Jakartában, Hongkongban, Sydneyben és Melbourne-ben is utcára vonultak Trump beutazási tilalma ellen.

A magyar mezőgazdaság nem erősödött az elmúlt években, hanem egyre inkább lemaradóban van az uniós versenytársakhoz képest. Ezért az orosz export kiesése aligha hibáztatható, van mert amúgy is csekély volt a kivitelünk.