Publicisztika;Japán;Dél-Korea;Szöul;Donald Trump;James Mattis;

James Mattis, Han Min-Koo FOTÓ:Pool/Getty Images

- Washingtoni garancia Tokiónak és Szöulnak

James Mattis amerikai védelmi miniszter első külföldi útjának mindkét állomásán, Szöulban és Tokióban megerősítette az Egyesült Államok elkötelezettségét Dél-Korea és Japán biztonságának garantálására.

A volt tábornok tegnap Tokióban Abe Sinzo japán kormányfővel tárgyalt, aki Donald Trump vendége lesz február 10-én a Fehér Házban. Abe a 45. amerikai elnök megválasztása óta már kétszer járt az Egyesült Államokban, a Trump-toronyban tárgyalt még a beiktatása előtt Trumppal, majd Barack Obamával együtt fejet hajtott az áldozatok előtt a Pearl Harbor-i japán támadás 70. évfordulója alkalmából.

Mattis tábornok aláhúzta, hogy nem lesz változás Washington Ázsia-politikájában, az amerikai-japán kölcsönös védelmi szerződés értelmében az Egyesült Államok a jövőben is kész megvédeni a távol-keleti szigetország adminisztratív ellenőrzése alá tartozó területeket, beleértve a Kelet-kínai-tenger térségében található Szenkaku-szigeteket, amelyek hovatartozását Kína vitatja.

A Pentagon főnöke a dél-koreai fővárosból figyelmeztetést küldött Kim Dzsong Un észak-koreai vezetőnek, hogy nukleáris fegyver bármiféle használata „hatékony és nagyerejű” választ vált ki. Dél-Koreában 28 500 amerikai katona állomásozik, a katonai jelenlétért Szöul évi 900 millió dollárt fizet. Japánban 50 ezres amerikai erő állomásozik, Tokió a bázisok fenntartásának költségeihez évi 4 milliárd dollárral járul hozzá. Az amerikai védelmi miniszternek azért kellett megerősítenie a Szöul és Tokió számára évtizedek óta biztos pontnak számító védelmi garanciát, mivel Trump még a kampánya során Dél-Koreát és Japánt is figyelmeztette, hogy többet kell fizetniük a védelemért. Trump azt is felvetette, hogy Szöul és Tokió legjobban tenné, ha maga gondoskodna védelméről és nukleáris fegyvert szerezne be.

Észak-Korea tavaly már ötödik nukleáris kísérleti robbantását hajtotta végre, húsz ballisztikus rakétát tesztelt, s azt állítja, hamarosan olyan nagy hatótávolságú interkontinentális ballisztikus rakétát próbál ki, amely az Egyesült Államok területét is elérheti. Műholdas felvételek arra utalnak, hogy újraindult a munka a jongbjoni nukleáris erőműnél, ahol plutóniumot állítanak elő.

Trump megosztja Amerikát
A Donald Trump beiktatása óta készült első CBS-felmérés szerint az amerikaiakat rendkívül megosztja a 45. amerikai elnök eddigi teljesítménye. Trump támogatottsága 40 százalék, alacsonyabb, mint a modern amerikai elnökök bármelyikéé első beiktatását követően. A megkérdezettek 48 százaléka negatívan ítéli meg az új elnököt. A hét muszlim többségű országra kiszabott beutazási tilalmat 51 százalék ellenzi, 45 százalék helyesli, a demokratáknak ugyanakkor 85 százaléka ellenzi, a republikánusoknak viszont 85 százaléka támogatja.

Az Európai Unió állam- és kormányfői máltai informális találkozójukon elfogadták az akciótervet, amelynek célja a Földközi-tenger középső részén a menekültútvonal lezárása. A tagállamok hangsúlyozták, hogy elsődleges fontosságú Líbia stabilitásának megerősítése.