Európai Unió;menekültek;menekültáradat;Trump;

Angela Merkel óvatosan nyilatkozott a transzatlanti kapcsolatról FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Megállítanák a menekültáradatot

Az Európai Unió állam- és kormányfői máltai informális találkozójukon elfogadták az akciótervet, amelynek célja a Földközi-tenger középső részén a menekültútvonal lezárása. A tagállamok hangsúlyozták, hogy elsődleges fontosságú Líbia stabilitásának megerősítése.

„Eltökéltek vagyunk, hogy további lépéseket tegyünk a menekültáradat csökkentésére, megtörve az embercsempészek üzleti lehetőségeit” – hangsúlyozták a Huszonnyolcak Vallettában, aláhúzva, hogy továbbra is éberen őrködnek a Földközi-tenger többi menekültútvonalán is. Líbiából tavaly 181 ezren érkeztek az európai kontinensre, s több mint 4500-an veszítették életüket. Az uniónak a 2016-os év utolsó négy hónapjában sikerült 98 százalékkal mérsékelni a menekültek beáramlását a Görögországot érintő, keleti útvonalon, megerősítették, továbbra is kiállnak az EU és Törökország megállapodása mellett.

Prioritásként jelölték meg a Moamer Kadhafi uralmának megdöntése, 2011 óta polgárháború sújtotta Líbia stabilitásának megerősítését. Az unió a tervezet szerint minden segítséget megad a líbiai parti őrségnek, hogy küldje vissza Líbiába azokat, akiket területi vizein mentenek ki. Fejlesztenék a part menti településeket, megfelelő infrastruktúrát építenek ki az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR), illetve a Nemzetközi Migrációs Szervezet IMO segítségével. Olaszország és Líbia csütörtökön kétoldalú megállapodást írt alá a migránsáradat megállításáról, a határellenőrzés erősítéséről. Az EU-tagállamok között szinte teljes az egyetértés e középső menekültútvonal lezárása tekintetében – jelentette a Politico című lap tudósítója. Az ENSZ támogatását élvező líbiai egységkormány feje, Fajez al Szerradzs ugyanakkor már jelezte, hogy az EU által felajánlott 200 millió euró nem elegendő a feladat ellátására. A tagállamoktól legalább ugyanennyi támogatást vár az unió.

Az állam- és kormányfők munkaebéd mellett tekintették át, milyen hatásai lehetnek az EU-ra Donald Trump elnökké választásának. Joseph Muscat máltai miniszterelnök szerint a vezetők aggodalmukat fejezték ki az új amerikai elnök eddigi lépései miatt. Angela Merkel német kancellár ugyanakkor úgy nyilatkozott, az EU a jövőben is a kooperáció, a transzatlanti együttműködés útján kíván haladni.

Nem a nagykövetjelöltre
Az uniós tagállamok körében rossz visszhangot váltott ki, hogy Trump Ted Malloch üzletembert jelölné az EU mellé amerikai nagykövetnek. Malloch a BBC-nek korábban úgy nyilatkozott, hogy szolgált már diplomataként, akkor a Szovjetunió szétverésén dolgozott, ezúttal pedig egy másik unió ráncba szedése lesz a dolga. Mint elmondta, Trump nem híve az EU-nak, amelyet nem választott, nemzetek fölötti testületként elítél. Az új elnök élesen bírálta többször a közös pénzt, az eurót is. Az EP több frakciójának vezetői is javasolták, ne adják meg a felhatalmazást Trump nagykövetjelöltjének.


May hozta Trump üzenetetét

Theresa May brit kormányfő különtalálkozót tartott Máltán a NATO-tagországok vezetőivel, hogy átadja Donald Trump üzenetét. Az új amerikai elnök sürgeti, hogy az észak-atlanti szövetség valamennyi tagállama tartsa magát vállalt kötelezettségéhez, s nagyobb mértékben járuljon hozzá a védelmi kiadásokhoz. Jelenleg csupán Nagy-Britannia és négy másik ország teljesíti az elvárást, s költi a GDP 2 százalékát a védelemre. Maynek Donald Trump azt ígérte, hogy az Egyesült Államok száz százalékban elkötelezett a NATO mellett.

Orbán klubja
Orbán Viktor a vallettai csúcs előtt azt mondta, az új kormánnyal Olaszország csatlakozhat azokhoz az országokhoz, amelyek - köztük Magyarország - szerint a helyzet tarthatatlan, az unió által a bevándorlás ügyében eddig követett irány rossz, az a jó, amelyet Magyarország követett. Tehát nem beengedni kell a migránsokat, és utána megoldani a problémáikat, hanem a segítséget kell oda vinni, ahol a baj van, és "nem szabad beengedni a problémát a területünkre" - fogalmazott. A magyar kormányfő szerint ha "Olaszország is csatlakozik a mi klubunkhoz, akkor az azt jelenti, képesek lehetünk arra, hogy Líbia parti vizeinél megakadályozzuk az áthajózást, és képesek leszünk arra, hogy visszavigyük a migránsokat Líbiába, ahelyett, hogy beszállítanánk őket Európába".

Donald Trump eddigi Irán-politikája komoly veszélyeket rejt magában. Azzal, hogy az amerikai elnök megakadályozza az (egyebek mellett) irániak beutazását az Egyesült Államokba, csak azt érheti el, hogy a május 19-én esedékes elnökválasztáson legyőzzék Hasszan Rohani mársékelt elnököt, s szélsőségesen konzervatív jelölt kerüljön hatalomra. Washington új szankciókat léptetett életbe Irán ellen.