Irán;Oroszország;Szíria;Törökország;tűzszünet;

- Genfben folytatják a tárgyalást Szíriáról

A szíriai tűzszünet megerősítéséről a kazahsztani Asztanában folytatott tárgyalásokon Oroszország, Irán és Törökország megállapodott abban, hogy együttesen garantálják a törékeny szíriai fegyvernyugvást.

A Moszkva és Ankara által szervezett tanácskozáson a szíriai kormány és a lázadó erők képviselői is részt vettek, nem tudni azonban, hogy utóbbiak támogatták-e a kiadott záróközleményt.

Az orosz, a török és az iráni kormány üdvözölte a fegyveres ellenzéki csoportok részvételét az ENSZ égisze alatt Genfben, február 8-án folytatódó béketárgyalásokon. A házigazda kazah külügyminiszter által felolvasott közlemény szerint a három garantáló állam célja az erőszak minimálisra csökkentése, a bizalomerősítés, a humanitárius segélyek eljuttatásának biztosítása, a civil lakosság biztonságának és szabad mozgásának garantálása.

Jahja al-Aridi, a lázadók szóvivője előzetesen igyekezett mérsékelni a várakozásokat, leszögezve, hogy a fegyveres ellenzék számos követelését, így az ostromállapot feloldását, a foglyok szabadlábra helyezését és a segélyek bejuttatását nem garantálták. Január 27-ére hírek szerint a szíriai ellenzék képviselői Moszkvába kaptak meghívást. A Trump-adminisztráció nem vett részt a tárgyalásokon, kazahsztáni nagykövetével, megfigyelőként követte az asztanai tárgyalásokat.

Hszi Csin-ping kínai elnök hirtelenjében az érdeklődés középpontjába került múlt hét elején elhangzott davosi beszédével, amelyben a szabad piacok mellett foglalt állást. Donald Trump ellenlábasának állította be magát, akit már-már a liberális világrend védelmezőjének is nevezhetnénk, legalábbis az elhangzottak alapján. A kép azonban csalóka, a kínai elnök nem Ázsia, vagy az új világrend Gorbacsovja kíván lenni, hanem a pártállamot kívánja megőrizni, bármilyen eszközzel. Nem törekszik liberalizmusra, s országát még elődeinél is jobban elzárja a külföldi befolyásokról.