„Ahhoz, hogy végleg megállítsuk az elefántok elleni orvvadászatot, meg kell törni a kereskedelmi láncban minden kapcsolatot, az orvvadászok és a felvevőpiac kereskedői között” – nyilatkozta Grace Ge az IFAW ázsiai igazgatója. Kína a világ legnagyobb elefántcsont-importőrének számít, egyes becslések szerint az összforgalom több mint 70 százalékát bonyolítja.
Az állatok maradványaiból főként ékszerek és bútorok készülnek, de a kínai gyógyászat is hasznosítja az ormányosok testrészeit. Mára az afrikai elefántok több milliós száma 415 ezer példányra csökkent, így felmerült a kérdés, vajon meg lehet-e menteni az óriási termetű emlőst a kihalástól.
A WWF adatai alapján évente több mint 20 ezer elefántot ölnek le, az állatok csontjait főleg Kína, Hongkong és az Egyesült Államok vásárolja fel. A helyzet annyira komoly, hogy egyes afrikai országokban 2009 és 2014 között az elefántállomány száma 60 százalékos csökkenést mutatott. Bár 1975 óta a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok – így az elefántok – nemzetközi kereskedelmét egyezmény szabályozza, az előírásokat számos ország egyszerűen nem hajlandó betartani.