Németország;Thomas de Maiziere;jogkörök;belbiztonsági javaslat;szövetségi hatóságok;

- Elutasítás fogadta de Maiziere javaslatait

Nem arattak osztatlan sikert Thomas de Maiziere német belügyminiszternek azok a belbiztonsági javaslatai, amelyek révén erősítené a szövetségi hatóságok jogköreit. 

A Frankfurter Allgemeine Zeitungban közölt.elképzelései szerint a titkosszolgálati teendőket egy nagy szövetségi szervhez vonnák a tartományoktól, megerősítenék a szövetségi, ezzel együtt gyengítenék a tartományi rendészeti erőket, mindemellett a német kormány kiterjedtebb jogköröket kapna arra, hogy kitoloncolja azon menekülteket, akik menedékkérelmét elutasították.

Nemcsak a tartományok, a többi párt, köztük a szociáldemokraták is bírálatokkal illették az elképzeléseket. A keresztényszociális CSU elnöke, Horst Seehofer kategorikusan elutasította a tartományi hatáskörök átruházását Berlinre. „Sosem oszlatjuk fel a bajor alkotmányvédelmi hatóságot” – fejtette ki a CSU háromnapos ülésszakának kezdetén.

Georg Streiter kormányszóvivő azt közölte, hogy a belügyminiszter javaslatait Angela Merkel is támogatja. Szerinte ezek révén javulhat a belső biztonság. „A kihívások időszakát éljük, ezért most az a legfontosabb kérdés, milyen megfelelő választ tudunk adni ezekre” – közölte.

Őrizetbe vettek a német hatóságok egy 26 éves tunéziai férfit a december 19-én Berlinben elkövetett kamionos támadással összefüggésben – közölte a legfőbb ügyészség szóvivője. A férfi a hatóságok információi szerint Anis Amrival, a merénylet elkövetőjével vacsorázott a támadást megelőző este.

„Legyen 2017 az az esztendő, amikor mi polgárok, kormányok és vezetők egyaránt arra törekszünk, hogy áthidaljuk az ellentéteinket", ezt üzente első főtitkári beszédében António Guterres, az ENSZ új vezetője, aki január 3-án foglalta el irodáját a világszervezet New York-i központjában. A portugál politikusnak igen komoly kihívásokkal kell szembenéznie ENSZ-főtitkárként, hiszen régen nem tevődött egymásra ennyi súlyos válság és probléma, mint most. De a legnagyobb kihívás talán maga a szervezet rég halogatott reformja.