Pentagon;kabinet;Donald Trump;James Mattis;

- Volt tábornokot állít a Pentagon élére Trump

Rendhagyó módon tovább folytatja a kampányolást Donald Trump. A megválasztott elnök győzelmi körutat kezdett, csütörtökön az Ohio állambeli Cincinnatti városban ugyanolyan hévvel támadta Hillary Clintont és a médiát, mint korábban. 

Trump e körút során biztosítani akarja híveit, tartani fogja magát kampányígéreteihez, s a nehezen élő kisemberek érdekeit képviseli majd. A formálódó Trump-kormányzat számos tekintetben nem erre utal. A milliárdos kabinetje minden idők „leggazdagabb” kormányzata lehet, s nem csupán a gazdasági tárcák élére jelölt Trump Wall Street-i bankárokból, befektetőkből álló csapatot. Trump vagyonát 3,7 milliárd dollárra becsülik, jövendő pénzügyminisztere, Steven Mnuchin, aki korábban a kampány pénzügyeit intézte, 2,5 milliárdot ér, rajta van a Forbes 400-as listáján. Elaine Chao munkaügyi miniszter egy hajómágnás örököse, Betsy de Vos jövendő oktatási miniszter és férje 5,5 milliárd birtokosa. Utoljára Warren Harding elnök válogatta kabinetje tagjait Amerika leggazdagabbjai közül.

Több volt tábornok is tagja lehet a Trump-kormányzatnak. A milliárdos már csütörtökön kiszivárogtatta a hétfőre tervezett bejelentést, hogy James Mattis nyugalmazott négycsillagos tábornokot nevezi ki a Pentagon élére. A haditengerészet 66 éves volt tábornoka az iraki háborúban, Falludzsa 2004-es ostrománál tüntette ki magát, akkor kapta a Mad Dog (Veszett Kutya) becenevet.

A tábornok 2005-ben támadások középpontjába került, amikor katonák előtt egy beszédében azt mondta: „élvezet lelőni némely embereket”. Az exkatona kinevezése bonyodalmakat okoz, mivel a szövetségi törvények értelmében a védelmi miniszteri posztra nem kerülhet olyan katonatiszt, aki az előző hét évben aktív szolgálatot teljesített. Mattis pedig kevesebb, mint négy éve vonult vissza, azaz jelöléséhez előbb mentességet kell kérni a kongresszustól.

„Mattis tábornok erős, méltóságteljes ember” – dicsérte Trump, aki a kínzások esetleges újbóli bevezetése ügyében is tanácsot kért a kiváló katonától. Utóbb azt mondta, a beszélgetés nyomán más perspektívában látja a vízbefojtásos technika visszahozatalát. A tábornok azt mondta neki a kínzással felérő kihallgatási módszerről: „Soha nem találtam hasznosnak”.

Aligha hoz fordulatot a zöldpárti Jill Stein újraszámlálási kezdeményezése. Michiganben valószínűleg nem is kezdenek számolni, miután a republikánus főügyész, Bill Schuette az állam legfelsőbb bírósághoz fordult, hogy utasítsa el Stein kérelmét. Ott Donald Trump 10 700 szavazattal előzte meg Hillary Clintont. A főügyész és a Trump-kampány is úgy véli, a voksoláson alig 1 százalékot szerzett Stein nem jogosult újraszámlálást kérni, mivel nem érdekelt fél, az ő eredményét nem befolyásolná, ha újraszámlálnák a 4,8 millió szavazatot.

Wisconsinban megkezdődött – igaz, csak részlegesen ¬– a voksok ellenőrzése, de aligha változtat számottevően az eredményen, ott 22 ezer szavazattal szerzett többet Trump. Az újraszámlálás 3,9 millió dollárba kerül. Pennsylvaniában, a harmadik kifogásolt államban hétfőn tárgyalják Stein kérelmét. Az újraszámlálást december 13-ig mindenütt le kell zárni.

Boris Johnson brit külügyminiszter támogatja az amerikai megválasztott elnök, Donald Trump felhívását, hogy a NATO-tagállamok teljesítsék vállalt kötelezettségüket, s a GDP-jük legalább 2 százalékát fordítsák védelmi kiadásokra. Hangsúlyozta, hogy a NATO a világ legtartósabb, legeredményesebb védelmi szövetsége, s kiállt a szervezet kínálta védelmi garancia, az 5. cikkely megerősítése mellett.