Egy héttel Donald Trump meglepetésszerű győzelme után fejetlenség, zűrzavar, improvizáció jellemzi a megválasztott elnök csapatának szerveződését. A New York Times szerint minden hagyománynak fittyet hánynak a Trump-toronyban. A milliárdos például a washingtoni külügyminisztérium iránymutatása nélkül, ad hoc fogadta a külföldi vezetők telefonhívásait, állam- és kormányfők találomra telefonálnak be a Trump-toronyba. Példátlan a Times szerint, hogy a megválasztott elnök előbb beszélt az egyiptomi elnökkel és az izraeli kormányfővel, mint Washington egyik legfontosabb európai szövetségesével, Theresa May brit kormányfővel.
Minden jel szerint meghatározó szerepet játszik az átmenetben a milliárdos veje, Ivanka Trump férje, Jared Kushner. A milliárdos – számos kormánypozícióra szánt tisztviselővel együtt – a titkosszolgálattól biztonsági átvilágítást kért Kushner számára, noha a nepotizmusról szóló törvény szerint családtagot nem nevezhetnek ki semmiféle pozícióra a kormányzatban. Állítólag azért kérte az átvilágítást, hogy Kushner meghallgathassa az elnöknek szánt, legmagasabb szintű nemzetbiztonsági tájékoztatókat.
A találgatások szerint Christie kormányzónak azért kellett mennie, mivel még ügyészként, 2004-ben Kushner apját adócsalás és illegális kampányfinanszírozás miatt megvádolta. De távoztak mindazok, akik valamilyen módon Chris Christie-hez kötődtek, többen úgy fogalmaztak, egyfajta „tisztogatás” folyt a Trump-toronyban.
Különösen nehezen alakul Trump nemzetbiztonsági csapata, a republikánus adminisztrációkhoz kötődő legjobb szakértők óvatosak, kétszer is meggondolják, hogy exponálják-e magukat a milliárdos mellett. Az Obama-kormányzat illetékesei még mindig csak várják, hogy Mike Pence alelnök, az átmeneti stáb irányítója nevezze meg azokat az embereit, akik a külügy-, a védelmi tárcánál, a különféle ügynökségeknél lebonyolítják az átadás átvételt, betekinthetnek a titkos információkba. Christie erről már aláírt egy megállapodást, de mivel ő kiesett, újra kellett kezdeni a folyamatot.
Kedden távozott a Trump-stábból Mike Rogers volt képviselő, a New York Times egy bennfentestől úgy értesült, neki azért kellett mennie, mert a képviselőház hírszerzési bizottságának elnökeként felügyelte az egyik kongresszusi vizsgálatot a bengázi amerikai konzulátus ügyében, s a vizsgálat arra jutott, az Obama-kormányzat nem vezette félre szándékosan a közvéleményt. Rogers a CNN-nek úgy nyilatkozott, mivel számos kormányzati tapasztalattal nem rendelkező ember szervezi az átmenetet, nem csoda, ha nem mennek simán a dolgok. Nincs világos „parancsnoki lánc”, átláthatatlan a döntéshozatal, több irányba húz az átmeneti csapat. E problémákat szerinte mielőbb rendezni kell, hiszen rövid idő, már csak öt hét maradt január 20-ig. Rogers kiesése aggodalmat keltett a kongresszusi republikánusok között, ottlétében egyfajta garanciát láttak, hogy legalább a nemzetbiztonsági kinevezések szakértő kezekben vannak.
A Wall Street Journal úgy értesült, biztosan kormányzati pozíciót kap Jeff Sessions alabamai republikánus szenátor, benne megbízik Trump, ahogy Mike Flynn korábbi védelmi hírszerzési igazgató is a bizalmasának számít. Cáfolták azonban, hogy a nyugalmazott altábornagy védelmi miniszter lenne, inkább a nemzetbiztonsági tanácsadói státusz várományosa lehet, de a CIA-főnök posztjára is számításba vehetik. Az egykor demokrataként regisztrált Flynnek feltűnően jók az orosz kapcsolatait, tavaly egy moszkvai banketten egyenesen Putyin mellé ültették. John McCain, az újraválasztott arizonai szenátor kedden figyelmeztette az alakuló kormányzatot, óvakodjanak attól, hogy túl szorosra fűzik a kapcsolatokat Putyinnal.
Meglehet, Trump már tudja, kit nevez ki John Kerry utódaként, az amerikai média azonban elletmondóan ír az esélyekről. Rudy Giuliani, New York volt polgármestere a Politico című lap szerint korábbi lobbitevékenysége, külföldi üzleti kapcsolatai aggályossá teszik, összeférhetetlenségi problémákat vetnek fel. Nem vállal szerepet a jövendő Trump-kormányzatban Ben Carson idegsebész, az egyik 2016-os republikánus elnökaspiráns, mert, mint indokolta, nincs kellő kormányzati tapasztalata. A milliárdosnál tárgyalt ugyanakkor a Trump-toronyban másik korábbi vetélytársa és egyik leghangosabb bírálója, Ted Cruz texasi szenátor.
Az elnöki stábot követő sajtó megneheztelt Trumpra, mivel sajtófőnöke közzétette, hogy befejeződött az esti program, ám az elnöki autókonvoj vacsorázni ment egy ismert New York-i vendéglőbe. A 21 Club vendégei állítólag vastapssal fogadták a milliárdost. A médiát nem engedték be.