Ma szavaz a "gránitszilárdságú" alaptörvény hetedik, Orbán Viktor által benyújtott módosításáról az Országgyűlés. Miután minden ellenzéki párt bejelentette, hogy nem támogatja a javaslatot, egyelőre a kormány nem lehet biztos abban, hogy az érvénytelen kvótareferendum után kierőltetett változtatásnak lesz-e kétharmados többsége.
Bruttó egymilliárd forintot költ a kormány az október 2-i kvótanépszavazás eredményének kommunikációjára. Az utókampányra vonatkozó szerződést még a referendum előtt megkötötték Rogán Antal Pasa parki szomszédjának cégeivel - számolt be a Magyar Nemzet. A Csetényi Csaba érdekeltségébe tartozó Network 360 Reklámügynökség Kft.-vel és az Affiliate Network Kft.-vel szeptember 27-én kötött keretszerződést a Miniszterelnöki Kabinetiroda. A népszavazást megelőző reklámhadjárat többszörösébe került a mostaninak: a kormány arra saját bevallása szerint nettó 5,9, vagyis bruttó 7,5 milliárd forintot költött. A teljes kampány azonban ennél jóval többe, 12-13 milliárdba kerülhetett.
A Fidesznek azért nincs olyan nehéz dolga, hiszen összesen két független, vagy két átszavazó képviselő voksa elég a módosítás elfogadásához. Kósa Lajos tegnap több körben próbált híveket szerezni Orbán javaslatához, bár napirend előtt elég sajátosan tette ezt. A szocialistákat a Fidesz frakcióvezetője felszólalása leírta, mondván: ők mindig hazudnak. Vona Gábort azonban április 12-i nyilatkozatával szembesítette, akkor a Jobbik elnöke közölte, a népszavazással ugyan nem ért egyet, ennek ellenére pártja az alkotmánymódosítást megszavazza, aki ezt nem teszi meg, az hazaáruló. A fideszes vezető szerint a haza védelme feltétlen, akik feltételhez kötik, azok "zsoldosok, hazaárulók, nem ismerik azt a szót, hogy hazaszeretet". A letelepedési kötvény Jobbik által feltételként szabott megszüntetése kapcsán Kósa emlékeztetett, a kormány korábban jelezte, hogy felülvizsgálja a rendszert. A migránsokat ismét a betörőkhöz, míg a kötvényt vásárlókat az albérlőkhöz hasonlította. A jobbikos képviselőket arra szólította, legyenek hazafiak és támogassák az alkotmánymódosítást.
"Ki az, aki a paksi atomerőmű szerződését megkötötte az emberek megkérdezése nélkül, majd a hitleszerződés feltételeit titkosította? Önök. Kik azok, akik Pharaon „professzor úrral” üzletelnek, jachtoznak, szomszédolnak? Önök. Ki az aki megígérte hogy kivezetik a letelepedési kötvényt, ehelyett Irakban új irodát nyitottak? Önök." Vona ezzel nyitott szintén napirend előtt. Megismételte, pártja nem támogat félmegoldásokat, ezért követelik a kötvény megszüntetését. Az ügy miatt a kormánypártoknál kiújult a Jobbik-szindróma, folyamatosan mocskolják a pártot, csak azért, mert a Jobbik "beletenyerelt ebbe a piszkos üzletbe" - fogalmazott.
"A letelepedési kötvény jelentéktelen ügy az alaptörvény módosításához képest, és teljes mértékben indokolatlannak tartjuk, hogy ezt összekössük bármivel." Ezt tegnap, még a plenáris ülés kora délutáni kezdete előtt közölte Kósa. A Fidesz frakcióvezetője világossá tette, a Jobbik kérésére hiába hívták össze délelőtt a Házbizottságot, a testület - természetesen kormánypárti nyomásra - nem támogatta, hogy a letelepedési kötvény megszüntetéséről a házszabálytól eltérve ma, még az alaptörvényről szóló határozathozatal előtt szavazzanak. Megismételte, a letelepedési kötvény ügyéről később fognak dönteni. Minden képviselőt, frakciót arra kért, hogy ma "ne különböző követelésekkel álljon elő, ne zsaroljon, hanem szeresse a hazáját", és segítsen Magyarországot megvédeni a betelepítési kvótától.
Orbánnak el kell döntenie, hogy a magyar emberek biztonságát tartja-e elsődlegesnek, vagy meg szeretné védeni "a piszkos, offshore cégeken keresztül lebonyolított letelepedési kötvénybizniszt". Erről szintén a plenáris ülés előtt beszélt Volner János, a Jobbik frakcióvezetője aki ugyancsak világossá tette, akkor támogatják az alkotmánymódosítást, ha megszűnnek a kötvények, amelyeket "az Iszlám Állam fellegvárának számító Irakban" is lehet jegyezni, ami növeli a terrorkockázatot.
Nem old meg semmilyen problémát - ezzel magyarázta az LMP társelnöke, hogy miért nem szavaznak az alaptörvény-módosításról. Hadházy Ákos a Hír TV tegnap reggeli műsorában közölte, a kvótaellenes kiegészítések teljesen feleslegesek, ráadásul a tervezett uniós intézkedések ellen sem jók.