Magyarország;Orbán Viktor;menekültek;Olaszország;Matteo Renzi;

Matteo Renzi FOTÓ: Getty Images

- Orbán emberére talált Renziben

Az olasz kormány megvétóz minden olyan európai költségvetést, amely a tagállamok között nem osztja meg egyenlően a terheket és előnyöket - jelentette ki egy pénteki rádióinterjúban Matteo Renzi olasz miniszterelnök, viszontválaszt adva magyar kollégájának, Orbán Viktornak.

Matteo Renzi az olasz radikális párt rádiócsatornájának nyilatkozva úgy fogalmazott: "olyat mondtam, ami nem tette boldoggá Orbánt: az EU vagy tudomásul veszi azokat az intézkedéseket, amelyeket az EU maga aláírt, tehát Magyarország is elkezdi magára vállalni a migránsokat, vagy (...) az olasz miniszterelnök hivatalosan bejelenti, hogy megvétóz minden költségvetést, amely nem ugyanúgy osztja meg a terheket és az előnyöket".

Hozzátette: Orbán Viktor nem látja pontosan Olaszország helyzetét, mivel az olasz államadósság nem nő, hanem csökken, és nem igaz, hogy Olaszország nehéz helyzetben van vagy ideges lenne.

Az olasz kormányfő ezzel viszontválaszt adott magyar kollégájának, aki a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában reagált Renzi korábbi kijelentéseire. Orbán Viktor azt mondta: az olasz politika nehéz terep, Olaszországnak költségvetési gondjai is vannak, és "jön a nyakukba a rengeteg migráns", tehát az olasz miniszterelnöknek "jó oka van arra, hogy ideges legyen". Ám "a sok megértés és együttérzés sem változtat azon a tényen", hogy Olaszországnak kötelessége lenne betartani a schengeni szerződést, de ezt nem teszik meg, pedig a feladat, bár nehéz, nem lehetetlen - fűzte hozzá. Orbán Viktor ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy Európa nem adja meg a kellő segítséget Olaszországnak.

Matteo Renzinek korábban Szijjártó Péter külügyminiszter is válaszolt, kijelentve, hogy Renzi a közös szabályokat betartó közép-európai országokat támadja, miközben Olaszország nem teljesíti a kötelezettségeket, amelyek a schengeni tagságából adódnak. Ha betartaná a közös szabályokat, jóval kisebb bevándorlási nyomás hárulna az Európai Unióra. Erre Paolo Gentiloni olasz külügyminiszter Twitter-fiókján reagált, leszögezve, hogy "falakkal és népszavazással" Magyarország sértette meg a migráció európai szabályait, "Magyarország most legalább ne leckéztesse Olaszországot".

A Róma és Budapest közötti vitát kommentálva, Roberto Calderoli, az Északi Liga olasz jobboldali ellenzéki párt tagja, a római szenátus alelnöke kijelentette, hogy a magyar külügyminiszternek van igaza, Olaszország nem teljesíti kötelességét, amikor nem biztosítja határainak védelmét, és így a migrációval terheli egész Európát. Calderoli hangsúlyozta, hogy Spanyolországgal ellentétben Olaszország vízi járőrözéssel nem ellenőrzi saját tengerét, és nem fordítja vissza az illegális bevándorlókat. "Ez az egyetlen lehetséges megoldás, amelyet a többi európai ország elvár tőlünk, nem a mindenki előtt nyitott kapuk politikája ..."- hangsúlyozta Roberto Calderoli.

Hozzátette, az olasz kormány hibázik, amikor szabályokat és jogokat sértve szállodákat vagy magántulajdont foglal le, hogy itt migránsokat helyezzen el. Calderoli kijelentette: ha Olaszország fel akarja emelni a szavát Európában, először kezdje el tiszteletben tartani a szabályokat belföldön éppúgy mint közösségi szinten.

A varsói kerületi ügyészség nyomozást indított a francia Caracal helikopterek megvásárlását célzó tender ügyében - mondta Michal Dziekanski, a nyomozóhatóság szóvivője pénteken a lengyel közszolgálati hírtelevíziónak (TVPInfo). A kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) kezdeményezésére elindított eljárás az eredménytelen tárgyalások nyomán október elején lezárt tenderre vonatkozik, melynek keretében Lengyelország összesen 2,53 milliárd euró értékben 50 Caracal típusú helikoptert szerzett volna be az Airbus Helicopters francia gyártótól.