A PiS már 2015 májusában, a Caracalok előzetes megválasztása után tett a pályázatra vonatkozó ügyészségi panaszt, azzal érvelve, hogy a tenderben alaptalanul előnyben részesíthették a francia helikoptergyártót. A PiS többek között Tomasz Siemoniak akkori nemzetvédelmi minisztert gyanúsította törvénytelen lépésekkel. Az ügyészség azonban eredetileg elutasította a tavaly novemberig ellenzékben lévő párt kezdeményezését, és csak most vizsgálta felül korábbi döntését.
A minap kormányzó párt képviselői a tender szabályosságát kétségbe vonó, az utóbbi napokban megjelent sajtóértesülésekre is utaltak, egyebek mellett arra, hogy Aleksander Kwasniewski volt lengyel államfő október közepén úgy nyilatkozott: az előző kormány "az Európai Unió és a NATO keretében kötött úriemberi megállapodás keretében" döntött 2015 áprilisában arról, hogy a légvédelem megerősítését célzó tender utolsó fázisában éppen a francia helikoptergyártóval tárgyal. A varsói ügyészség szóvivője úgy tájékoztatta pénteken a TVPInfót: az eljárás során a 2012-ben kiírt tender egész folyamatát vizsgálják, egészen a lezárásáig.
Varsó az Airbus Helicopters-szel folytatott tárgyalások során a lengyelországi üzemek fejlesztését célzó ellentételezési programról szóló megállapodáshoz kötötte a végleges döntést. A tender lezárása után, október közepén Antoni Macierewicz nemzetvédelmi miniszter új tenderek kiírását helyezte kilátásba.
Az első, 230 millió euró értékű pályázathoz ugyanazt a három gyártót - az Airbus Helicopters mellett az amerikai Sikorsky repülőgépgyártót, valamint az olasz Leonardo céget - hívták meg, amelyek a legutóbbi eljárásban is részt vettek. E tender során 2018-ban vásárolnak új gépeket. Az idei év végéig - egy másik eljárás keretében - Lengyelország két, Sikorsky által gyártott, Black Hawk típusú harci helikoptert vásárol.