Magányos vadász állt méla lesben tegnap az agrártárca Kossuth téri épülete előtt, de ma estig marad. Csordás Ferenc Somogyacsáról érkezett, hogy petíciót nyújtson át a minisztérium képviselőjének. A megyei kormányhivatal ugyanis úgy módosította a vadászterület elosztását, hogy az acsai vadásztársaságnak egyetlen négyzetméter sem jutott ott, ahol évtizedek óta vadásztak és vadgazdálkodtak.
Több megyéből érkeztek hasonló jelzések, hogy a törvény módosítása miatt éppen a helyi vadászok szorultak ki a vadászterületükről, mert hatalom közeli emberek vagy a vadászati joggal bíró földtulajdonosokat, hol a vadásztársaságokat fenyegettek meg - mondta a Népszavának Sallai R. Benedek az LMP országgyűlési képviselője.
Nemcsak a vadászok, hanem földtulajdonos közösségek is pórul jártak. A Zala megyei Petőhenyén a vadászati jog haszonbérbe adására összehívott közgyűlés botrányt kavart. Ott 5 500 hektár sorsáról döntöttek. Az azonban csak a telekkönyvekből derülhet ki, hogy hány száz tulajdonos között oszlik meg a vadászterület. A földtulajdonosi gyűlésen a tulajdonosok meghatalmazottakat választottak. A Zalavölgye Vadásztársaság és a földtulajdonosok tárgyalására 10 meghatalmazott és tulajdonos érkezett, akik együttesen is csak az összes földterület 39 százalékát képviselték.
A közgyűlés szervezői arra hivatkozva, hogy nem lehet a meghatalmazottak és a meghatalmazó tulajdonosok területeit a helyszínen ellenőrizni, önkényesen döntöttek arról, hogy kinek fogadják el a meghatalmazását, kinek nem. A petőhenyei polgármester, Deák István a lapunknak elmondta, nem ismerték el az ő több mint 100 hektárját, így csak mint a település vezetője vehetett részt a közgyűlésen, de a falu nagyjából 70 hektárjából is csak 17 hektárt fogadtak el. A szavazati jog a földterület méretével változik, így a falu szavazati aránya alaposan összezsugorodott. A különös közgyűlésen két vadásztársaság ajánlatáról határoztak: a Zalavölgye Vadásztársaság hektáronként 300, egy másik vadásztársaság 800 forintot ajánlott. A többségi szavazatra jogosultak a 300 forintos ajánlatot választották.
Ebben szerepe lehetett annak is, hogy egy blogbejegyzés szerint Kozma Péter Béla, a Zalavölgye Vadásztársaság elnöke, akinek nincs ott földterülete, a jegyzőkönyv tanúsága szerint kizárólag meghatalmazással 1 007 hektár földterületet megillető szavazati joggal rendelkezett, vagyis egyszerre volt haszonbérbeadó és haszonbérlő is.
A polgármester nem hagyta annyiban, s ügyvédhez fordult és megtámadták a közgyűlési határozatot. Azt Váczi Árpád ügyvéd is nehezményezte, hogy nem lehetett ellenőrizni a helyszínen, ki milyen meghatalmazással bír. A keresetben a közgyűlési határozat felfüggesztését kérte. A petőhenyei ügyben a Zalai megyei Járás Bíróság dönt majd.