Egyesült Államok;Szaúd-Arábia;bírálat;

- Nekiment Washington Szaúd-Arábiának

Szokatlanul keményen bírálta az Egyesült Államok szövetségesét, Szaúd-Arábiát, miután Rijád egy jemeni légicsapás során 140 embert ölt meg. Az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács (NSC) közleménye szerint a tragédiáért a szaúdiak által vezetett koalíciónak kell vállalnia a felelősséget. 

A közlemény szerint a szaúdiakkal folytatott biztonsági együttműködés „nem biankócsekk”. Ned Price, az NSC szóvivőjének közlése szerint az esetről szóló híradások „megdöbbentőek”. Kifejtette, mg ha az amerikai kormányzat támogatja is Szaúd-Arábiát saját területének megvédésében, „továbbra is komoly aggodalmunknak kell hangot adnunk a jemeni konfliktus kapcsán”. Hozzátette, felülvizsgálják a Szaúd-Arábiának nyújtott, már amúgy is csökkentett katonai segély ügyét.

Megdöbbenését fejezte ki az ENSZ is. A világszervezet segélyekért felelős koordinátora, Jamie McGoldrick azt közölte, a segélyszervezetek munkatársait is megdöbbentette, ami történt. Elítélte a támadást, de egyetlen országot sem vádolt meg a légiakció végrehajtásával. A szaúdi koalíció „sajnálatos és fájdalmas bombázásról” tett említést, s mint a közlemény fogalmaz, az amerikaiakkal együtt vizsgálják ki az esetet.

A dokumentum szerint a légierőnek konkrét utasításokat adtak arra, mely célpontokat támadjanak meg, kezdettől fogva ugyanis cél volt, hogy kíméljék meg a polgári személyek életét. A jemeni Vörös Félhold jelezte, segítséget nyújt az áldozatoknak. Az Orvosok Határok Nélkül szervezet nemrégiben vonta ki munkatársait az országból.

A szanaai temetkezési csarnokkal szembeni légiakció az egyik legsúlyosabb támadás volt a polgárháború kitörése óta. A 140 halálos áldozat mellett 525-en sérültek meg. A síita húszi lázadók által működtetett Szaba hírügynökség is arról számolt be, hogy a szaúdiak által vezetett koalíció hajtotta végre a támadást.

Az iraki kormány minden lehetséges fórumon tiltakozik az ellen, hogy török szárazföldi csapatok Bagdad jóváhagyása nélkül hatoltak be Észak-Irakba. Ankarát nem érdekli mindez, a török kormányzat bejelentette, bármit tesz is Bagdad, csapatai nem vonulnak ki Irakból, behatolásuk nem invázió. Azt sem rejti véka alá Törökország, hogy részt kíván venni Moszul készülő végső ostromában, mert számára megengedhetetlen a „demográfiai erőviszonyok felborítása” az iraki nagyvárosban és környékén. Az iraki kormányfő szerint újabb regionális háború lehetőségét hordozza magában az egyre élesedő iraki-török államközi feszültség.