Az éghajlatváltozás miatt fel kell készülni a hosszas együttélésre ezekkel az Afrikából, Amerikából, Kelet-Ázsiából érkező poloska, katica és kabóca fajokkal – mondta az InfoRádiónak Szövényi Gergely, az ELTE Biológiai Intézetének adjunktusa.
„Annak, hogy ilyenkor látjuk őket a leggyakrabban, az az oka, hogy amint beköszönt az őszies idő, a poloskák elkezdenek maguknak telelőhelyet keresni” – indokolta az adjunktus. „A zöld vándorpoloska az egyik leggyakoribb faj, amivel manapság például Budapesten tömegesen találkozhatunk. Ez az egyébként afrikai eredetűnek tartott állat a trópusi, szubtrópusi vidékeken már világszerte elterjedt, és érdekes módon az utóbbi egy-két évtizedben elindult északnak” – számolt be a szakember.
„A zöld vándorpoloskát 2000-ben észlelték először Magyarországon, de az utóbbi 4-5 évben kezd nagyon feltűnővé válni a jelenléte. Ez nem egy egyedi jelenség, sőt, nem is csak a poloskák körében ismert. Az amerikai lepkekabóca majdnem ezekkel a poloskákkal egyszerre érkezett, és ugyanúgy szipókás rovar. De ugyanitt említhetem a harlekinkaticát is” – sorolta az adjunktus.
„Ha a lakásban lévő poloskát nagyon óvatosan megfogjuk, vagy egy pohárba, gyógyszeres fiolába betessékeljük egy papírlap segítségével, akkor talán nem ereszti ránk a bűzmirigyének a váladékát, utána pedig kiereszthetjük az ablakon” – tanácsolta Szövényi Gergely.
„Kevésbé humánus módszer az elpusztításuk, bár én nem javasolnám senkinek a rovarirtószerek túlzott használatát a lakásban, mert magunkat is ugyanúgy mérgezzük vele – tette hozzá a szakember.
Utoljára 8 éve volt az ideihez hasonló poloskainvázió az Alföldön - írja a bapon.hu. Védekezni ellene komoly probléma, ugyanis a kártevő érő gyümölcsöt szívogat, ezért az alkalmas vegyszerek használatakor az élelmezés-egészségügyi várakozási idő betartása nemigen lehetséges. A permetezés sem igazán hatékony, mert rövidesen újra betelepülnek a kertekbe. E helyett kiskertekben megoldás lehet az is, ha a poloskák megjelenése előtt sűrű szövésű, de a fényt, levegőt és csapadékot áteresztő hálóval takarják le a zöldségnövényeket. Fékezhető valamelyest kártételük vízsugárral való lemosással.