megállapodás;Szíria;tűzszünet;bombázás;Iszlám Állam;

A mérsékelt lázadók nem bíznak Aszad elnök ígéretében - Fotó:GETTY IMAGES/DEFNE KARADENIZ

- Bombázás tűzszünetre várva

Ma napnyugtától kellene hatályba lépnie annak a tűzszüneti megállapodásnak Szíriában, amelyről John Kerry amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter állapodott meg szombaton hajnalban Genfben. Az egyezmény értelmében ezentúl mindenki csak az Iszlám Állam (IS) ellen harcol majd.

Reménykedve tekint a nagyvilág arra a megállapodásra, amelyet többszöri nekifutás és elakadás után szombaton hajnalban véglegesített Genfben John Kerry amerikai külügyminiszter és orosz kollégája, Szergej Lavrov. A szíriai háborúba implikálódott felek abban bíznak, hogy ezúttal sikeresebb lesz az egyezmény és nem jut a február 27-i tűzszünet sorsára, amely annak ellenére papíron élt csak, hogy mindenki elfogadta.

A mostani megállapodás szerint a nyugati koalíció által támogatott szíriai mérsékeltnek mondott lázadók illetve az Oroszország és Irán által támogatott kormánycsapatok beszüntetik az egymás elleni harcokat és a továbbiakban már csak az Iszlám Állam terrorcsoport ellen küzdenek tovább.

Washington azt várja el Moszkvától, hogy hasson oda, hogy Aszad elnök hadsereg ezúttal tényleg tartsa tiszteletben a tűzszünetet. Lavrov azonban egyértelművé tette, hogy azt Moszkva sem tudja száz százalékosan garantálni, hogy Aszad elnök tárgyalóasztalhoz is ül polgárháborús ellenfeleivel.

Kerry azt jelentette be, hogy ha a fegyverszüneti megállapodás legalább egy hétig kitart, akkor az USA és Oroszország egyeztetni fog a légicsapások ügyében. A fegyvernyugvást segítheti, hogy hétfőn ünneplik a muzulmán világban az egyik legnagyobb ünnep, az Eid al-Adha napját, ez megkönnyítheti a fegyverszünet elfogadását a helyszínen.

A várva várt tűzszünet előtt azonban még nagyszabású katonai akciók zajlottak Szíria több településén. A kormánycsapatok szombaton légitámadásokat indítottak a felkelők által ellenőrzött Idlibben, Aleppóban, Hamában és Doumában. Idlibben közel ötvenen tucatnyian meghaltak, amikor találat érte a település központi piacterét.

A nyugati koalíció számára is komoly gondot okozhat még, hogy az általuk támogatott felkelők szoros kapcsolatban állnak terrorcsoportokkal is. John Kerry arra intette az ellenzéki erőket, hogy világosan el kell határolódniuk a szélsőséges erőktől, az an-Nuszra Fronttól és az IS-től, ugyanakkor minden Szíriában harcoló felet általános fegyvernyugvásra szólított fel.

Irakban tombolt a terror a hétvégén. Több öngyilkos merénylet rázta meg ismét Bagdadot. Egy forgalmas bevásárlóközpontnál péntekről szombatra virradóan történtek a robbanások, a merényletekben legkevesebb 40 ember meghalt, 60-an pedig megsebesültek.

Az IS vállalta a merényletet és jelezte, hogy a gyülekező síitákat célozták. Szombaton újabb robbantások történtek egy fővárosi síita piacon valamint több rendőrőrs közelében, 12 halálos áldozatot és több sebesültet követelve. A szombati terrorcselekményt még egyetlen szervezet sem vállalta.

A 2001. szeptember 11-i New York-i terrortámadások 15. évfordulójára emlékeztek tegnap az Amerikai Egyesült Államokban. A szolidaritás jegyében Hillary Clinton és Donald Trump is belegyezett, hogy szeptember 11-én felfüggeszti kampányát.