Az Eximbanknak vissza kell térnie eredeti funkciójához a fideszes oligarchák pénzelése helyett, ezért az Együtt felszólította az állami tulajdonú pénzintézetet, hogy azonnal vonja vissza az Andy Vajnának a TV2 megvásárlására és működtetésére folyósított, 7,9 milliárd forintos hitelt, hiszen az soha nem fog megtérülni - közölte a párt miután kiderült, hogy a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) 80-160 millió forintos befizetéstől esik el azzal, hogy a TV2-csoport egyes csatornái Romániába költöznek.
Az Együtt szerint felháborító, hogy Vajna közpénzből megvette a TV2-t, de a nyereségét már nem akarja itthon hagyni: a TV2 kizárólag állami lélegeztetőgépen tartva működik. Ezzel a lépéssel már semmi haszna nem lesz a TV2-nek, csak a fideszes propaganda sugárzása - írták. Vajna román cége, a CEE Broadcasting Co. Srl. minimum 7,1 millió euró (2,2 milliárd forint) bevételre számít a romániai csatornáknál, az ezek után fizetendő adó a román államkincstárat gazdagítja majd. Tehát Magyarország további tízmillióktól, rosszabb esetben százmilliótól eshet el - írta a Népszabadság.
Vajna duplán jól jár a költözéssel, hiszen az adókedvezmények mellett újabb előfizetőkre is szert tehet. Ugyanis a Romániából sugárzott Chili TV, Izaura TV, Joy TV, Kiwi TV, Mozi+, Prime, Super TV2 és a Zenebutik csatornákat könnyebben bevehetik kínálatukba az erdélyi kábelszolgáltatók. Annak ellenére, hogy az állam rosszul jár Vajna költözésével, Lázár János a Kormányinfón azt mondta az üggyel kapcsolatban, hogy a kormány nem kívánja kommentálni, mivel ez piaci kérdés.
Eközben kiderült, hat hónapra 3,3 millió forintnyi hirdetési felületet kap Habony Árpád Lokál című napilapjától a MÁV cserébe azért, hogy a tanácsadó ingyenes napilapját hat pályaudvaron is terjeszthessék. A Népszabadság eredetileg 65 millió forintról írt, ám Habonyék helyesbítést kértek. A Modern Media Group Zrt. (MMG) által kiadott napilapot június eleje óta a BKV területén terjesztik a forgalmas közlekedési csomópontokban. Az ingyenes napilap metró- és villamosmegállókban való terjesztéséért a BKV havi 4,3 millió forintot kap bérleti díj gyanánt. Korábban a közlekedési vállalat azért nem hosszabbította meg Simicska Lajos Metropoljának tavaly lejárt szerződését, mert annak kiadója pályázat nélkül nyerte el a közterületeken való terjesztés jogát, ezzel szemben Habony lapja is pályázat nélkül nyerte el a terjesztés jogát.
Nem a MÁV az első állami cég, amely a Lokálban hirdet: a Szerencsejáték Zrt. például áprilistól év végéig bruttó 486 milliót fizet 108 hirdetésért. A Lokál egy évvel ezelőtti indulása óta direkt módon, reklámszerződés keretében 1,5 milliárd forintnyi közpénzhez juthatott. Így kimondható, hogy Habony lapjának működését az állam fizeti: egyes számítások szerint a naponta 150 ezer példányban kiosztott Lokál fenntartása évente másfél milliárd forintba kerül. Az állami reklámok jól profitáltak az MMG-nek: a cégadatok szerint a miniszterelnök személyes főtanácsadójának és Győri Tibor egykori államtitkárnak a közös cége 2015-ben 800 millió forintos bevétel mellett 200 milliós nyereséget termelt.
Ugyanakkor a Fideszben nem mindenki nézi jó szemmel, hogy a kormányzat egyre inkább a bulvármédia felé tolódik: a Heti Válasz szerint egyesek hányingernek nevezték, hogy a TV2, a Ripost, a Lokál, a frissen kormányközelbe került Origo és a és a 888.hu az utóbbi hetekben eddig ritkán tapasztalt keménységgel kezdett támadni olyan, a kormány által lejáratni kívánt közszereplőket, mint Volner János Jobbik-frakcióvezető, vagy Spéder Zoltán FHB-elnök, Soros György amerikai milliárdos.