válság;Brit Munkáspárt;Jeremy Corbyn;Brexit;

Jeremy Corbyn gondterhelten indult a parlamentbe FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CARL COURT

- Mélyül a válság a brit Munkáspártban

Soha ilyen mély válságban nem volt a brit Munkáspárt, mint a Brexit-népszavazás után kialakult helyzetben. A Labour parlamenti frakciója megvonta a bizalmat a pártvezértől, Jeremy Corbyn ellen 172, mellette 40 képviselő voksolt a parlamentben tartott tegnapi titkos szavazáson. A tavaly megválasztott pártvezér nem hajlandó lemondani, közölte, hogy ha formális kihívást intéznek ellene, újra indul a pártvezetői posztért.

A munkáspárti árnyékkormány 31 tagja közül keddre már 23 lemondott posztjáról, s tegnap az energiaügyi és a klímaváltozási árnyékminiszter is távozott. Legalább ugyanennyi helyettes árnyékminiszter is leköszönt. Kedden folytatódtak a lemondások, Corbyn tapasztalatlan képviselőket kért fel az árnyékkormány több megüresedett posztjára.

A lemondási hullám azt követően indult el, hogy Corbyn menesztette Hillary Bennt, az árnyékkormány külügyminiszterét, aki élesen bírálta a pártvezér teljesítményét az EU-népszavazási kampányban. Corbyn mindig is euroszkeptikus nézeteket hangoztatott, s kétségkívül csak félszívvel kampányolt az EU-tagság felmondása ellen.

A Labour parlamenti frakciójában hétfőn elkeseredett viták folytak, a képviselők egymás után közölték a Munkáspárt radikális baloldalát képviselő pártvezérrel, hogy itt az ideje a távozásának. A munkáspárti honatyák arra számítanak, hogy hamarosan előrehozott választást írnak ki Nagy-Britanniában, s Jeremy Corbynról az EU-kampány során kiderült, hogy nem hatékony vezető, s a Labour választási esélyeit rontja, ha marad.

A támadásokat a munkáspárti Remain-kampány irányítója, Alan Johnson volt belügyminiszter vezette, aki közölte, Corbyn és az őt körülvevő balos csoport egyik tagja sem vett részt az EU-népszavazási kampány egyik ülésén sem, sőt, bírálták, hogy a Labour „túl lelkesen” áll a bennmaradás mellé és a támogatás visszafogását javasolták.

Az egyik lemondott árnyékminiszter, Chris Bryant tegnap azt állította, hogy maga Corbyn valószínűleg a Brexit mellett voksolt a múlt csütörtöki népszavazáson. A képviselő kérésére azonban a pártvezér nem volt hajlandó elárulni, hogy a kilépésre vagy a maradásra szavazott. Corbyn az Independent című lapnak nyilatkozva azt mondta, ennek az állításnak nincs más célja, mint a munkáspárti vezetés destabilizálására. Közölte, nem fog önként távozni, hanem áll az újabb vezetőválasztás elébe. Szerinte csak a Labour parlamenti frakciója fordult szembe vele, ám a tagság továbbra is mögötte áll. A londoni parlament előtt párszázan tüntettek Corbyn mellett, jórészt a pártvezér által elindított mozgalom, a Momentum szélsőbalos támogatói.

Corbyn ellen várhatóan kihívást intéz vagy helyettese, Tom Watson, vagy az üzleti ügyek lemondott árnyékminisztere, Angela Eagle.

II. Erzsébet jól van
Észak-Írországban kezdett tegnap látogatást a brit uralkodó. II. Erzsébet a belfasti Hillsborough-kastélyban találkozott Martin McGuinness észak-ír kormányfő-helyettessel. McGuinnes kérdésére, hogyan érzi magát, a királynő tréfás választ adott. "Végülis még életben vagyok" - mondta, de csak két születésnapjának fárasztó eseményeiről volt hajlandó nyilvánosan beszélni.
Azt, hogy a zárt ajtók mögött tartott 20 perces megbeszélésen még miről esett szó, nem tették közzé. Észak-Írország szavazóinak 56 százaléka az EU-tagság fenntartását támogatta. A Sinn Fein párt a népszavazás után felvetette, hogy az ír sziget egyesítéséről is szavazni kellene.

David Cameron lemondását követően nem kevésbé bonyolult a helyzet a kormányzó Konzervatív Pártban. Ma és holnap jelentkezhetnek az aspiránsok, akik a Brexit után a hivatalban lévő kormányfőre nehezedő felelősséget hajlandók vállalni. A tervek szerint szeptember 9-re hirdethetik ki a tory vezetőválasztás eredményét. Az eddigi állás szerint Boris Johnson volt londoni polgármester és Theresa May belügyminiszter a két legesélyesebb induló. Andrea Leadsome, az eddigi energiaügyi államtitkár sem zárta ki indulását. Az eddigi egészségügyi tárcavezető, Jeremy Hunt is bejelentkezett, meglebegtetve egy második népszavazás lehetőségét. Hunt szerint nem szabad elhamarkodottan elindítani az EU-kilépési mechanizmust, előtte meg kell határozni a kilépés feltételeit, s erről akár egy új népszavazáson, akár új választáson lehetőséget kell adni a brit szavazóknak a véleménynyilvánításra.

Skócia bennmaradna az EU-ban
Nicola Sturgeon, a skót első miniszter tegnap parlamenti felszólalásában közölte, mindent meg akar tenni azért, hogy a skót nép akaratának, amelyet az EU-referendumot kinyilvánított, érvényt szerezzen. A skót helyi kormányzat vezetője megdöbbenését fejezte ki, hogy a brit Brexit-kampány vezéralakjainak semmiféle terve nem volt a jövőre nézve.
Sturgeon már ma Brüsszelbe utazik, hogy tárgyalásokat folytasson az Európai Unió vezetőivel arról, hogyan lehet megőrizni Skócia és az EU kapcsolatrendszerét. Az SNP vezetője biztosította a Skóciában élő, dolgozó, tanuló, uniós állampolgárokat, hogy helyzetük nem változik és a jövőben is szívesen látják őket. Sturgeon óvatosan nyilatkozott egy második referendum lehetőségéről.

Hivatalossá lett a török-izraeli kibékülés miután tegnap Ankarában is és Tel-Avivban is aláírták a Törökország és Izrael kapcsolatainak rendezéséről szóló megállapodást. A két ország viszonya 2010-ben került holtpontra, amikor a gázai segélyflotilla vezérhajóját, a Mavi Marmarát az izraeli hadsereg megakadályozta a blokád áttörésében, de eközben 10 török állampolgár vesztette életét.