Zöldzóna;víz;madarak;itatás;

Fotók: Getty Images

- Így itasd a madarakat - A hőségben nekik is létfontosságú a víz

Nem is érdemes hosszasan indokolni, hogy miért, egészen nyilvánvaló, hogy tollas kis barátainknak is égető szüksége van ivó- sőt fürdővízre is nyáron, ( egyébként ivóvízre télen is)  kiváltképp hőség, kánikula idején. Arra azonban feltétlenül vigyázzunk, hogy a jószándék ne menjen félre; nehogy a környékbeli macskáknak csináljunk pazar vadászterületet. 

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület tanácsai szerint a következőkre kell ügyelni az itatók és madárfürdők készítésekor: 

- A kisebb madarak számára veszélyt jelent az 5-10 cm-nél mélyebb víz, ezért itatónak ne használjunk mély, vízzel telt hordót, konténert; kerti tavak építése esetén alakítsunk ki sekély parti részt.

- A talajszint fölé helyezett itatóknál, különösen az ablakitatók esetében, figyeljünk a biztonságos rögzítésre, a feldőlés, leesés elkerülésére.

- Még az 5-10 cm mély itatók vizébe is érdemes beletenni egy kinyúló ágat, nagyobb, lejtős oldalú követ, ahol a madarak kényelmesen és biztonságosan tudnak állni, és szabályozni tudják fürdéskor a vízmélységet.

- Az itatók vizét rendszeresen, általában naponta frissre kell cserélni, illetve az elpárolgott vizet pótolni kell.

- Hetente-kéthetente érdemes a napi vízcserét megelőzően kitisztítani, algátlanítani az itatót.

- Lehetőleg akkora itatót használjunk (25-30 cm átmérőjű már megfelelő), melyben egy feketerigó nagyságú madár is képes megfürödni.

És végül: legyen biztonságos.

 A magyar cimbalom a közelmúltban került be a Hungarikumok Gyűjteményébe. Az MTI fotóin (Szigetváry Zsolt) Nagy Ákos cimbalomkészítő látható, amint ferencvárosi műhelyében dolgozik a hangszeren.