válság;lemondás;HDZ;Tomislav Karamarko;

- Karamarko a HDZ éléről is távozik

Nem élte túl a horvát kormányválságot Tomislav Karamarko, akinek oroszlánrésze van abban, hogy Zágrábban, szeptemberben előrehozott választást kell kiírni, miután alig fél év után megbukott Tihomir Oreskovic kormánya. 

Karamarkót egyre többen bírálták saját pártján, a Horvát Demokratikus Közösségen (HDZ) belül, így tegnap lemondott a pártelnöki tisztségről. „Úgy vélem, kötelességem, hogy bejelentsem azt, ami már két-három napja a levegőben lóg. Lemondok a HDZ elnöki tisztségéről. Felelősnek érzem magam a történtekért, s lehetővé teszem azt, hogy nyissunk az új lehetőségek felé. Meggyőződésem, hogy jót tettem a párttal az eltelt négy év folyamán, s büszke is vagyok erre” – fejtette ki.

Az utóbbi napokban már a jobboldali párt elnöksége is hátat fordított Karamarkónak. Az egész kormányválság abból indult ki, hogy feleségét lobbitevékenységgel vádolták a Mol-Ina ügyben, ezért Bozo Petrov, a koalíciós partner Híd elnöke Karamarko lemondását követelte a kormányfő-helyettesi tisztségről. Ha akkor visszalép, akkor talán még megmenthető lett volna a koalíció. Így azonban nemcsak a kormány omlott össze, hanem pártelnöki tisztségét is elvesztette.

Többen is bejelentették, pályáznak Karamarko posztjára, ám még nem dőlt el a választás lebonyolításának módja. Az egyik lehetőség az, hogy a HDZ küldöttei választják meg a teljes elnökséget és az elnököt, a másik, hogy minden tag voksol. Távozását követően ideiglenesen helyettese, Milijan Brkic vette át a párt irányítását.

A HDZ válsága nem jött túl jól a pártnak, hiszen a tömörülésnek épp a választási kampány közepette kellene új vezetőt találnia. Az egyik legesélyesebb jelöltnek Andrej Plenkovicot tartják, aki jelenleg a HDZ európai parlamenti képviselője. Előzőleg, 2011-2013 között a horvát törvényhozás tagja volt.

Történelmi döntés előtt áll Nagy-Britannia: június 23-án népszavazáson foglalnak állást a brit választók arról, kilépjen-e az Egyesült Királyság az Európai Unióból vagy maradjon az EU-tagja. A döntés nem csupán a 63 milliós szigetország életében hozna mélyreható és kiszámíthatatlan változásokat, hanem az egész nemzetközi politikai rendszert, s magát az uniót is alapjaiban rengethetné meg. A felmérések szoros versenyt jeleznek, s hagyományosan nem igazán megbízhatóak.