Az antikapitalista CUP követelése szerint a költségvetésnek el kellene utasítania a madridi kormány által előírt deficitplafont, úgy vélik, a büdzsében nincs fedezet szociális kiadásokra és a függetlenség előmozdítását célzó ügyekre. A januárban megalakult kabinet azt ígérte, másfél éven belül megteremtik Katalónia önállóvá válásának feltételeit, de fél év alatt semmi nem haladt előre.
„Jelenleg nincs költségvetésünk, s nincs többsége a kabinetnek” – mondta a Generalitat elnöke (a tartományi kormány vezetője). Puigdemont csütörtökön a katalán rádiónak nyilatkozva rámutatott: ha tudta volna, hogy a kormánytöbbség stabilitását biztosító megállapodás nincs kőbe vésve, akkor nem vállalta volna el a katalán kormány vezetését.
Puigdemont szeptemberben valamennyi katalán párttól választ vár arra a kérdésre, hogy vissza akarnak-e térni a sehová nem vezető, „mennydörgős” autonomizmushoz, vagy valódi megújulás és haladás útjára terelnék Katalóniát. Ha új választást kell kiírni, nem biztos, hogy az Artur Mas helyére lépett politikus újra jelöltetné magát. A 2015 szeptemberi katalán választásokat követően a Junts pel Sí csak idén januárban, a CUP-pal kötött megállapodás révén tudott kormányt alakítani.
A katalán belpolitikai válság tovább bonyolítja a helyzetet kevesebb, mint három héttel a spanyol előrehozott választások előtt. Katalónia jövője volt az egyik fő vitapont a tavaly decemberi spanyol parlamenti választáson az élen végzett négy nagy párt között. A radikális baloldali Podemos volt az egyedüli, amely azt szorgalmazta, hogy Katalóniának meg kell adni az önrendelkezés jogát, s lehetővé tenni, hogy népszavazást tartson a függetlenségről. A jelenlegi spanyol alkotmány értelmében csak a madridi kormány jóváhagyásával lehetne megtartani a népszavazást.