Szíria;

- Légi csapások az Iszlám Állam támadói ellen

Miközben a Szíria jövőjéről folyó, kulcsfontosságú genfi béketárgyalások ismét megfenekleni látszanak, a polgárháborúval sújtott ország északi részén, illetve a szomszédos Irak északi zónájában tovább éleződött a katonai krízis. 

Hiába lenne a térségben jelentős területeket ellenőrző, terrormódszereiről hírhedtté vált Iszlám Állam (IS) ellen fellépni képes erő a kurd felkelők serege, a török légiflotta éppen ellenük intéz sorozatos támadásokat.

A Hszinhua kínai hírügynökség összegzése alapján tegnap 22 török harci repülő (köztük F-4-esek és F-16-osok raja) csapott le az Ankara által betiltott, szakadár Kurd Munkáspárt (PKK) különböző létesítményeire, a támadások zöme az észak-iraki Gara térségében történt. A helyzet bonyolultságát jelzi, hogy Törökország NATO-tagállam, az észak-atlanti szövetség pedig a dzsihadistákkal szembeni szárazföldi harc oroszlánrészét vállaló kurd harcosokat, az úgynevezett pesmergákat támogatja.

Ankara szemében viszont – függetlenül az IS nyugati megítélésétől – pont a PKK, illetve a vele összekapcsolódó katonai szervezet, a Kurdisztáni Szabadság Sólymai (TAK) számít terrorista szervezetnek, a kurd függetlenedési szándékok megerősödésétől tartó török haderő ezért nem hajlandó felfüggeszteni az ellenük indított bevetéseket. A hivatalos bejelentés szerint a keddi légitámadások célpontjai kurd bázisok, utánpótlási pontok és bunkerek voltak.

 

Meglehetősen kényes diplomáciai háttér előtt zajlik az amerikai elnök szaúd-arábiai látogatása. Barack Obama ma kezdi meg nagy várakozással kísért rijadi vizitjét, ám a washingtoni törvényhozásban egyre nő azok tábora, akik sürgetnék a 9/11-es terrortámadásokról készült jelentés 28 titkosított oldalának nyilvánosságra hozatalát.