Hillary Clinton;Egyesült Államok;előválasztások;Trump;Sanders;

- Átszervezte kampányát Donald Trump

Magas részvételre számítottak tegnap New York államban, ahol demokrata és republikánus előválasztást tartottak. A versenyben lévő elnökaspiránsok közül Hillary Clinton és Donald Trump is New York-i lakos, így ők maguk is szavaztak.

Miközben a milliárdos Trump földcsuszamlásszerű győzelemre, s fölénye megerősítésére számított, a kampányában válságjelek mutatkoztak. A republikánus éllovas, mint kiderült, alacsonyabb pozícióba helyezte eddigi kampánymenedzserét, Corey Lewandowskit, s az elmúlt időszakban már Paul Manafort irányította főtanácsadóként a Trump-kampányt. Két területi igazgató is távozott, s a milliárdos lecserélte a kampány jogászát is. Manafort politikai igazgatónak felkérte Rick Wileyt, aki a versenyből már kiesett Scott Walker kormányzó kampánymenedzsere volt. A változtatásokat elsőként a Politico jelentette.

Trump választási hadműveletei eddig híresen ötletszerűen alakultak, Manafort azonban fegyelmezettebben szervezné a korteskedést. Kibővítik a kommunikációs stábot, s javítanák a kapcsolatokat a Republikánus Nemzeti Bizottsággal. Trump az elmúlt hetekben azzal vádolta az RNC-t, hogy az egyes államokban változtatgatják az előválasztási szabályokat, s így akarják megakadályozni, hogy a milliárdos megszerezze az elnökjelöltséghez szükséges 1237 küldöttet. A milliárdos eddig alig-alig költött, a hátralévő időszakban azonban mintegy 20 milliárd dollárt fordít majd tévéhirdetésekre a nagy államokban, köztük Pennsylvaniában, ahol április 26-án szavaznak.

Egy friss NBC/Wall Street Journal felmérés szerint az amerikai választók több mint fele egyik elnökaspiránsra sem akar szavazni. Donald Trump elutasítottsága 68, Ted Cruzé 61 százalékos, Clintonra 58 százalék nem voksolna, Bernie Sandert 48 százalék, John Kasich ohiói kormányzót 47 százalék nem választaná semmiképpen.

Az állami média sajtóosztálya a határidő meghosszabbítása után is csak tőmondatokban válaszolt adatkérésünkre. Ligeti Miklós szerint ezzel ugyan törvényt nem sértettek, de nem jártak el jóhiszeműen. A Transparency International jogi vezetője kifejtette, ilyen adatkéréssel csak korlátozottan ismerhető meg a valóság. A közmédia négy hónappal az olimpia előtt sem tudja, hogy pontosan hány embert küldenek ki, s mennyiért. Pedig a listát jó előre le kell adni.