lemondás;Ukrajna;Jacenyuk;

Jacenyuk még marad FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CARSTEN KOALL

- Patthelyzet Kijevben

Nincs új miniszterelnöke Ukrajnának. Vasárnap lemondott ugyan tisztségéről Arszenyij Jacenyuk, tegnap kellett volna kinevezni utódját, de a parlament nem szavazott a kormányfő lemondásáról. A koalíció összeállt, de a miniszterek személyében nem sikerült megegyezni. Ha hét végéig nem lesz új kormány, előrehozott választás következhet.

Vasárnapi lemondása ellenére egyelőre Arszenyij Jacenyuk marad Ukrajna miniszterelnöke. A kijevi parlament tegnap lemondását sem szavazta meg, pedig a tervek szerint az új kormánynak is fel kellett volna állnia. Februárban Jacenyuk túlélt egy bizalmatlansági indítványt, ám a koalíció széthullott, s gyakorlatilag azóta tart a kormányválság. A koalíciós tárgyalások a kispártokkal, a korábbi partnerekkel, a Radikális Párttal, a Szamopomiccsal és a Julija Timosenko vezette Batykivscsinával rendre zátonyra futottak. És nem véletlenül. Miközben a két nagy párt, az államfő mögött álló Porosenko Blokk (PPB) valamint a Jacenyuk vezette Népi Front támogatottsága rohamosan csökken, addig a kispártoké növekszik, így nekik érdekükben áll az előrehozott választás. A PPB-nek és a frontnak sikerült tegnapra a minimális többséget biztosítania. A nap folyamán négy új képviselő csatlakozott az elnöki frakcióhoz, velük együtt 226 mandátuma van a koalíciónak a 450 fős parlamentben. A kijelölt miniszterelnök, Volodimir Hrojszman, a Porosenko Blokk politikusa, a jelenlegi házelnök.

Hrojszman azonban nem tudta miniszterjelöltjeit elfogadtatni a koalíción belül sem, az energetikai, a gazdasági és az egészségügyi tárcák kapcsán alakult ki nézeteltérés, a Porosenko Blokk frakciója sem fogadta el a jelölteket. A Jacenyuk-kormányban három külföldi (amerikai, észt, grúz) miniszter is volt, az új kabinet névsorában nincsenek külföldiek.

A koalíción belüli vita miatt nem került napirendre Jacenyuk lemondásának megszavazása. Alekszij Honcsarenko, Porosenko pártjának frakcióvezető-helyettese a sajtónak elmondta, egyelőre nem tudni, hogy ma vagy egyáltalán a héten napirendre tűzi-e a parlament a kormányváltást. Úgy vélekedett, hogy ha a héten nem születik döntés a kérdésben, akkor nem marad más hátra, mint előre hozott parlamenti választásokat tartani.

Szakértők véleménye szerint eddig a kormányzat népszerűtlen lépéseiért a választott miniszterelnököt terhelte a felelősség. Ám Hrojszman nem választott kormányfő lesz, ezután minden felelősség Porosenkot terheli majd.

Csapás a brazil köztársasági elnökre: estébe nyúló vita után a Dilma Rousseff elleni alkotmányos vádemelési eljárás megindítását javasolta egy kongresszusi különbizottság, a vártnál nagyobb többséggel indítványozták menesztését. Az 513 tagú képviselőházban pénteken kezdődik meg a vita, s legkorábban vasárnapra várható a szavazás, kétharmados többség kell a vádemelés jóváhagyásához. A végső szót a szenátus mondja ki. Az államfő hívei szerint a vádak megalapozatlanok, az impeachment megindítása puccsal ér fel.