tiltakozás;tejtermelők;figyelem felhívó akció;NAV székház;

Az alacsony nyerstej-felvásárlási árak, a tisztességtelen kereskedői magatartás és az importdömping ellen tüntettek tejtermelők

- Marha (nagy) vész van

Augusztusig, legfeljebb szeptemberig elég a tömegtakarmány, ha addig nem lép sem a kormány, sem a hatóságok, a magyar tejágazatnak őszre vége lehet – mondta kérdésünkre László Róbert agrármérnök. A 300 jószággal gazdálkodó csongrádi tejtermelő, Tej Szakmaközi Szervezet Terméktanács elnökségi tagja becslése szerint ez mintegy 40 ezer család megélhetését veszélyeztetné.

A Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) székháza előtt tegnap rendezett figyelem felhívó akción felsorakoztatott féltucatnyi díjnyertes fekete-fehér jószág az ország több tájáról érkezett, értéke tehenenként eléri az 1 millió forintot, de ha a veszteséges termelés miatt le kell vágni őket, akkor jó, ha a gazdák ennek az ötödét megkapják. A bedőlt tejgazdaságok pedig hosszú ideig pótolhatatlanok, hiszen egy korszerű tehenészet kialakítása százmillós tétel. László Róbert megemlítette, hogy naponta nagyjából egymillió liter import tej érkezik hazánkba, jelentős részben áfacsalással. Ezért kellene a 18 százalékról 5 százalékra csökkenteni a tej áfáját.

Az újságírók, tévéstábok tömege mellett sok olyan érdeklődő is megjelent a megmozduláson, aki a médiából értesült az eseményről. Egyikük megjegyezte, együtt érez a gazdákkal, de ő nyugdíjasként kénytelen az olcsó külföldi tejet vásárolni. László Róbert elmondta, ha nem az áfacsalt külföldi termékekkel kellene versenyezniük, és az áfa sem lenne a régióban a legmagasabb, akkor a magyar tej és tejtermék sem szorulna ki az üzletek polcairól.

A profi és szelfi fotósok miatt kissé ideges jószágok előtt nyilatkozó csongrádi gazda közölte, azt várják a petíciójuktól és a megmozdulástól, hogy a hatóságok olyan konkrét ígéreteket tegyenek, amelyek akár egy-két héten belül éreztetik a hatásukat és megkezdődik az ágazat kifehérítése, az áfacsalók szigorú felelősségre vonása. Ha nem történik hamarosan semmilyen változás, a tehenek és gazdáik ismét az istállók helyett az utcán lesznek.

A teheneiket városba hajtó tejtermelők összes baját a Fidesz-kormány okozza – véli az MSZP. A Fidesz-kormány által magasan tartott áfa teszi lehetővé, hogy az áfacsalóknak és élelmiszerhamisítóknak megéri trükközni. A tejtermelőket a kormány teszi tönkre, elvette az 1200 hektár fölötti földterületek területalapú támogatását, amelyre a tejtermelés 80 százaléka épül. A szocialistáknak benyújtott törvényjavaslata van arról, hogy csökkenjen 5 százalékra az alapvető élelmiszerek – köztük a tej – áfája. Ez megoldaná a magyar tejtermelők problémáit, olcsóbb lenne a magyar tej, eltűnnének az áfacsalók és a tejpiaci élelmiszer-hamisítók.

Az Európa rekorder áfa mellett az orosz embargó és az uniós tejkvóta megszüntetése is sújtja a magyar tejes gazdákat – jegyezte meg lapunknak Lengyel Szilvia az LMP vidékfejlesztési szakpolitikusa. Elérkezett az a pillanat, amikor az államnak el kell döntenie, hogy hajlandó megoldani a tejágazat gondjait vagy sem. A Fidesz kommunikáció szerint a kormány hatékony segítséget adott, de ha ez igaz lenne, akkor nem vonultak volna az utcára az ágazat képviselői – tette hozzá a szakpolitikus. Az ellenzéki párt szerint azonnal 5 százalékra kellene csökkenteni a folyékony tej áfáját, az év végéig pedig a tejtermékek forgalmi adóját is le kell faragni erre a szintre. A kormányzat nem segítette a gazdákat, hogy versenytársaikhoz hasonlóan korszerűsítéssel, kapacitásnöveléssel fölkészüljenek az uniós kvóta kivezetésére.

Míg 2014-ben 100-102 forint, tavaly még 78-79 forint volt egy kilogramm nyers tej felvásárlási ára, idén ez az összeg 60-70 forintra zsugorodott – tette hozzá Lengyel Szilvia. Az önköltség viszont meghaladja a 90-95 forintot.

Ma reggel 8 órától üzemszerűen működnek a hivatalosan Véda közúti intelligens kamerának nevezett új fix traffipaxok. A szabálytalankodók ettől kezdve már büntetésre számíthatnak. Az új kamerák a sebességmérés mellett többféle szabályszegés felismerésére, dokumentálására is alkalmasak.