Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke korábban a washingtoni programról csak annyit közölt, hogy a miniszterelnök minden hivatalos és nyilvános programjáról tájékoztatást adnak. Orbán Viktor a magyar delegáció vezetőjeként megjelent a Barack Obama által adott díszvacsorán, de megbeszélést valószínűleg nem folytattak egymással.
Mint a közzétett képekből kiderült, a kormányfő a csúcstalálkozón részt vevő delegációvezetők tiszteletére rendezett díszvacsorán is részt vett, amit Barack Obama amerikai elnök adott. A kormányfő egy asztalnál ült Mark Rutte holland és John Key új-zélandi kormányfővel és jobbról Amano Jukijával, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatójával, de az amerikai elnökkel feltehetően csak egy légtérben tartózkodtak, megbeszélés nem történt köztük.
A vs.hu előrejelezte, hogy a magyar kormányfő senkivel nem találkozik majd az Obama-adminisztráció tagjai közül. A portál kereste a Kormányzati Tájékoztatási Központot Orbán Viktor programjával kapcsolatban, de Havasi Bertalan csak annyit közölt, hogy „a miniszterelnök minden washingtoni hivatalos és nyilvános programjáról tájékoztatást fogunk adni a magyar közszolgálati médián keresztül".
Orbán Viktor miniszterelnök a nukleáris biztonságról szóló csúcstalálkozón részt vevő delegációvezetők tiszteletére rendezett vacsorán a washingtoni Fehér Házban. Mellette Mark Rutte holland és John Key új-zélandi kormányfő, jobbról Amano Jukija, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs
Az Obama elnök által helyi idő szerint csütörtök este a Fehér Házban adott díszvacsorával egy időben a külügyminisztériumban John Kerry tárcavezető látta vendégül a konferencián részt vevő külföldi kollégáit. Köszöntő beszédében hangsúlyozta, hogy bár a nukleáris biztonság ügye néha lassan halad, és változatlanul sok a tennivaló, "minden egyes lépés, amelyet megteszünk, távolodás a veszélyektől".
Velük találkozott Obama
A kétoldalú találkozók sorában Barack Obama amerikai elnök mások mellett Abe Sindzó japán kormányfővel, Pak Gun Hje dél-koreai és Hszi Csin-ping kínai államfővel tárgyalt, és találkozott Francois Hollande francia elnökkel, akiről azt mondta, hogy terrorellenes küzdelmével "felrázta az európai közösséget". Obama Recep Tayyip Erdogan török államfővel is tartott egy nem hivatalos találkozót.
MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda
A találkozó lényege
A konferenciának az ad különös aktualitást, hogy az utóbbi napok-hetek terrorcselekményei hatására a világ vezető politikusai sürgetőnek érzik a nukleáris biztonság garantálását, elsősorban annak megakadályozását, hogy terroristák kezébe kerüljenek hasadóanyagok, nukleáris fegyverek vagy "piszkos bombák" (hasadóanyagokat hagyományos töltet felrobbantásával szétszóró, sugárfertőzést okozó szerkezetek) készítéséhez szükséges anyagok.
A nukleáris biztonságról szóló csúcsértekezleten napirenden lévő témákról szólva Orbán Viktor leszögezte: nagyon fontos az a bizonyosság, amelyet itt kaptunk, s amely megerősít bennünket abban, hogy a nukleáris energia a következő évszázadban is velünk lesz, s a legfejlettebb országok nem leépítik nukleáris kapacitásukat, hanem éppen hogy fejlesztik. A kormányfő nagy teljesítmények tartja, hogy Magyarország azon kevés ország közé tartozik, amelyet nukleáris szempontból fejlettnek, képzési rendszerét kiválónak, biztonsági rendszerét pedig kiemelkedőnek értékelik. Elmondta, hogy a konferencián sokan és sokat beszéltek arról, milyen nukleáris fejlesztéseket terveznek, és Magyarországnak is vannak tervei: Franciaországgal és a visegrádi együttműködés (V4) keretében. De mindennek az előfeltétele az, hogy a biztonságot garantálni tudjuk, s nem is egyszerűen a technológiai biztonságról van szó, arról, hogy ne legyen baj az erőműveinkkel, hanem arról, hogy a világban megnövekedett terrorfenyegetettség miatt az atomerőműveket például a szokásosnál nagyobb veszély fenyegeti - fogalmazott a miniszterelnök. Hozzátette: e veszélyek elhárításában is együtt kell működni, s a konferencián éppen ennek az együttműködésnek a technikáit és módszereit dolgozzák ki.
A szekcióüléseken tehát olyan kérdéseket vitatnak meg, mint annak a fenyegetésnek a megelőzése, illetve minimalizálása, amelyet a nem biztonságos nukleáris anyagok jelentenek. Elemzők szerint azonban áttörés nemigen várható, hiszen két atomhatalom - Oroszország és Pakisztán - nincs jelen a washingtoni csúcsértekezleten, és nincsenek megbízható adatok a radioaktív anyagok feketekereskedelméről sem.