Az elmúlt napokban önmaga átmentését szolgáló ötletek sokaságát vetette fel Bassar el-Aszad szír elnök. Tegnap az orosz RIA Novosti hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta, kész előrehozott elnökválasztást kiírni, amennyiben a szíriai nép így akarja. Hozzátette, a közvetlen elnökválasztást jobb opciónak tartja, mint azt, hogy a parlament válassza meg az államfőt. Április 13-án parlamenti választást rendeznek Szíriában, amelyet Aszad annak tudatában írt ki, hogy a nemzetközi közösség nem fogja elfogadni annak eredményét, mint ahogy a 2014. júniusában megtartott voksolásét sem fogadta el, amelyet elsöprő többséggel nyert meg az elnök pártja.
A nemzetközi közösség békés politikai átmenetet szorgalmaz Szíriában, ezt célozzák a folyamatban lévő genfi béketárgyalások is, ám Oroszországon és Iránon kívül egyetlen ország sem hajlik arra, hogy az átmeneti időszakban továbbra is szerepet kapjon Aszad. Az elnök mindezt azonban nem veszi figyelembe, szerdán például azzal az ötlettel állt elő, hogy nem átmeneti kormányra, hanem az ellenzék bevonásával felálló nemzeti egységkormányra van szükség a rendezéshez, és leszögezte, kész együttműködni az ellenzék azon csoportjaival, amelyek leteszik a fegyvert. Az ellenzék azonban továbbra sem hajlandó semmilyen szinten együttműködni az elnökkel, aki ellen 2011 óta háborút vív. Washington pedig az ötlet felvetése után azonnal közölte, Aszad nem vehet részt egyetlen szíriai egységkormányban sem.
Aszad ellenzi az ENSZ békefenntartók Szíriába küldését is, kitart azon álláspontja mellett, hogy minden ország szuverén joga idegen csapatokat hívni és állomásoztatni területén. Szíria pedig nem igényli az ENSZ csapatok jelenlétét, szögezte le. Aszad csupán az orosz katonai jelenlétet fogadja el, amelyről úgy vélekedik, hogy nemcsak a terrorizmus elleni harc, hanem a globális erőegyensúly fenntartása miatt is szükség van.
A szír elnök bírálta Recep Tayyip Erdogant is, azt állította, hogy török csapatok harcolnak Szíriában az ellenzék oldalán. Úgy fogalmazott: „A török hadsereg nem török hadsereg, hanem Erdogan hadserege. A török nép nem ellenséges Szíriával, kapcsolataink újra jók lehetnek, ha Erdogan nem avatkozik be.”