Obama;Kuba;

Mindenki látni akarta Barack Obamát Havannában FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JOE RAEDLE

- Obama kiállt a kubaiak jogaiért

A hidegháború utolsó maradványait eltemetni jött Kubába, mondta tegnap Barack Obama. Látogatásának zárónapján az amerikai elnök a havannai Alícia Alonso Nagyszínházban tartott beszédében reményét fejezte ki, hogy tényleg új fejezet nyílik a kapcsolatok történetében.

Obama rámutatott, jelentős nézetkülönbségek vannak az amerikaiak és a kubaiak között, s erről többször is tárgyaltak Raúl Castro kubai elnökkel. Hangsúlyozta, hogy az amerikai demokrácia sem tökéletes, megvannak a problémái, de ez tette lehetővé, hogy egyedülálló anya gyermekeként, afrikai-amerikaiként az Egyesült Államok legmagasabb posztját tölthesse be. „Hiszek a kubai népben” – mondta a demokrata elnök, aki méltatta a kubaiak tehetségét, dicsérte az oktatás, az egészségügy terén elért eredményeiket.

„Ismerem a történelmet, de elutasítom, hogy csapdába ejtsen” – mondta Obama, aki javasolta, tegyék félre az ideológiai csatározásokat, s koncentráljanak a két népet összekötő közös értékekre. „Valamennyien amerikaiak vagyunk!” – húzta alá.

A kubaiaknak is meg kell kapniuk a jogot arra, hogy maguk formálják saját jövőjüket. A kubai polgárokat is megilleti a törvény előtti egyenlőség, a szólásszabadság, a szervezkedés, a tiltakozás joga, jogukban áll bírálni saját kormányukat, gyakorolni a vallásukat. Megilleti őket a jog, hogy szabad és demokratikus voksoláson válasszák meg vezetőiket – sorolta az amerikai elnök, aki időnként, néhány mondat erejéig spanyolra fordította a szót. Obama szerint Kubában generációs váltás zajlik, mint rámutatott, nem azért jött, hogy arra beszélje rá a kubai fiatalokat, hogy bontsák le a régi rendszert, hanem azért, hogy ösztönözze őket, építsenek valami újat. Kubának nincs oka tartani az Egyesült Államoktól, biztosította hallgatóságát Obama.

Az amerikai elnök a Floridai-szoros túlpartján élő kubai-amerikai emigránsokat is megszólította. Szerinte tévhit az, hogy az emigránsok mind a régi rendszer visszatérését akarják. Obama emlékeztetett, sokuk számára fájdalmas volt elmenni, szeretik Kubát és ma is hazájuknak tekintik. „A kubaiak egymás közötti megbékélése alapvető fontosságú Kuba jövője szempontjából” – mutatott rá.

Obama beszédét a helyszínen hallgatta Raúl Castro kubai elnök, s a kiszemelt utódjelöltjének tartott Miguel Díaz Canel első alelnök. Számos amerikai kongresszusi képviselő és szenátor is jelen volt. Az amerikai elnök beszédét többször szakította meg taps, az eseményt élőben közvetítette a kubai televízió.

Szolidaritás Belgiummal
Obama beszédének elején együttérzését fejezte ki a brüsszeliekkel a terrortámadások miatt. A Fehér Ház közlése szerint az amerikai elnök telefonon kondoleált Charles Michel belga kormányfőnek, s közölte, az Egyesült Államok minden szükséges segítséget megad belga barátainak és szövetségeseinek a terrorcsapás elkövetőinek felkutatásához és felelősségre vonásához. Obama hangsúlyozta, hogy Washington együttműködik a NATO-val és az Európai Unióval a terrorizmus elleni harcban. John Kerry amerikai külügyminiszter ugyancsak telefonon tárgyalt belga kollégájával.

Washington és Kuba álláspontjának különbségeit jól mutatta a kétoldalú tárgyalások után hétfőn tartott rendkívüli sajtóértekezlet, amelyre csak hosszú győzködés után állt rá a kubai elnök. Havannában szinte példa nélküli esemény volt, hogy Raúl Castrónak a média élőben tehetett fel kérdést. A kubai államfő nem is titkoltan bosszankodott, hogy arról kérdezték, vannak-e politikai foglyok Kubában. „Sorolják a neveket, ha van tudomásuk ilyesmiről” – válaszolta a fiatalabbik Castro-testvér.

Havannai látogatásának végén Obama ellenzékiekkel találkozott, akik előzetesen sürgették a demokrata elnököt, hogy térjen ki az emberi jogok kubai megsértésére. A program zárásaként a Tampa Bay Rays és a kubai nemzeti válogatott baseball meccsét tekintette meg. A baseball az egyik olyan szenvedély, amely összeköti az amerikaiakat és a kubaiakat. Havannából a mérkőzés után Argentínába indult tovább az amerikai elnök.

Se Trumpot, se Clintont nem kedvelik
Havannai beszédében Obama az elnökválasztási kampányra is kitért. Ki gondolta volna 1959-ben, tréfálkozott, hogy 2016-ban az Egyesült Államokban két kubai-amerikai jelölt az afrikai-amerikai elnök teljesítményét bírálja, s a republikánus elnökaspiránsnak egy nővel vagy egy demokratikus szocialistával kell majd megküzdenie a Fehér Házért. Az öt versenyben maradt elnökaspiráns egyaránt nyilatkozott a CNN tévécsatornának a tegnapi előválasztások előestéjén. Kedden Arizona, Idaho és Utah államban, illetve Amerikai Szamoán tartottak szavazásokat. Egy friss CBS News/New York Times-felmérés szerint a republikánus és a demokrata éllovasról egyaránt kedvezőtlenül vélekednek az amerikaiak, mind Donald Trump, mind Hillary Clinton megítélése 1984 óta a legrosszabb. Trumpról 24 százaléknak van jó véleménye, 57 százalék elutasítja, Clintont 31 százalék támogatja, 52 százalék bírálja.



A bolsevik és a náci retorika elemeit építette be március 15-i ünnepinek mondott beszédébe a miniszterelnök. Az ellene tüntetőket, sőt az emberi jogi szervezetek tagjait is az állatvilágból vett hasonlattal igyekezett "elemberteleníteni", amit több XX. századi diktatúra is fölhasznált arra, hogy ellenfelei kiiktatását igazolja, híveinek pedig felmentést adjon elfogadhatatlan "megoldások" alkalmazására. Orbán Viktor beszéde egyszerre volt zavaros, ellentmondásos és a demokráciával összeegyeztethetetlen - vélik szakértők.