kutatás;holokauszt;nemzetközi konferencia;Civitas Europica Centralis Alapítvány;

- A történelmi egyházak és a holokauszt

Hároméves kutatás eredményeit mutatta be az a nemzetközi konferencia, amelyet tegnap rendeztek a Közép-Európai-Egyetemen (CEU) „A történelmi egyházak és a holokauszt Csehszlovákiában, Magyarországon és Romániában” témakörben. 

A Civitas Europica Centralis Alapítvány (CEC) által végzett kutatást a berlini International Holocaust Remembrance Alliance támogatta. A szervezők – a CEC és a CEU mellett a Jewish Studies – arra keresték a választ, hogyan alakult az egyházak szerepe abban a folyamatban, amelynek a végállomása Auschwitz, Birkenau és a többi haláltábor volt. A konferenciát megnyitó Törzsök Erika, CEC-elnök hangsúlyozta, hogy a XXI. századi újjáéledő antiszemitizmus, valamint a „trón és oltár”, azaz a világi és egyházi hatalom újra egymásra találása arra ösztökélte a kutatókat, hogy megvizsgálják, hogyan jutottak oda társadalmaink, hogy ez a borzalom megtörténhessen. „Nem elég magára az embertelen náci rezsimre emlékezni, a teljes képhez az is hozzátartozik, hogy miként működött eközben a társadalom többsége”, idézte Angela Merkel 2013-ban, a dachaui megemlékezésen elhangzott szavait Törzsök. A kutatás eredményeit publikálják.

Brazília több városában nagy tüntetések robbantak ki azt követően, hogy bejelentették, Dilma Rousseff államfő személyzeti főnökévé nevezte ki elődjét, Luiz Inácio Lula da Silva volt államfőt.