A kinevezés révén Lula, aki 2003 és 2010 között, nyolc éven át állt a legnagyobb dél-amerikai ország élén, immunitást élvez majd, így az ügyészek nem állíthatják bíróság elé korrupció és pénzmosás vádja miatt. Russeff elnök azzal indokolta a kinevezést, hogy Lula da Silva tapasztalt vezető, jó kapcsolatokat ápol a kongresszussal, s segíthet utódának a gazdasági bajok leküzdésében. Egy szövetségi bíró ugyanakkor közzétett egy hangfelvételt a volt és a jelenlegi elnök beszélgetéséről, amelyből az derült ki, Rousseff azért adott kormányzati pozíciót elődjének, hogy elkerülhesse az igazságszolgáltatást. Az elnökasszony cáfolta ezt, közölve, a legfelsőbb bíróságnak továbbra is jogában áll vádat emelni Lula ellen. A korrupciós ügyek miatt Dilma Rousseff ellen alkotmányos vádemelési eljárást akar indítani az ellenzék, személyzeti főnökként da Silva vezeti majd a tárgyalásokat a törvényhozással.
Lula kinevezését nagy tiltakozás fogadta a parlamentben, az ellenzéki pártok rögvest közölték, hogy bírósághoz fordulnak. Da Silva leköszönésekor több mint 80 százalékos népszerűséget élvezett, jelenleg 45 százalékos az elutasítottsága. Rousseff elnök, Lula és a jelenlegi brazil kormány miniszterei egyaránt tagadják a korrupció vádját. Hétvégén több mint egymillió ember vonult az utcára az államfő elleni impeachment-eljárás megindítását követelve. Szerdán Brazília városban a rohamrendőrség borsspray bevetésével oszlatta szét a tiltakozó tömeget. Sao Paulóban és más városokban is tiltakozó megmozdulásokat tartottak.
Azzal, hogy Brazília sokáig legbefolyásosabb embere visszatér a kormányzatba, változhat a gazdaságpolitika. Lula ugyanis élesen bírálta az elmúlt időszak megszorító intézkedéseit, s úgy véli, inkább a közkiadások növelésével lehetne kirángatni az országot az évtizedek óta legsúlyosabb recesszióból. Alexandre Tombini, a brazil jegybank elnöke a változások miatt távozhat posztjáról.